Rokovania v Moskve

Počet zobrazení: 3120

To, že sa do Moskvy vybrali predstavitelia dvoch najvýznamnejších štátov EÚ, A. Merkelová a F. Hollande, aby s V.Putinom prerokovali svoj plán na ukončenie krízy vo východnej časti Ukrajiny, svedčí o tom, že kríza a vojna už ohrozuje Európu i celý svet. Vedieť nemôžeme len to, či do Moskvy vycestovali ako emisári B. Obamu, alebo z vlastnej usilovnosti a zodpovednosti. V každom prípade ich cestu treba prijímaťako akt historickej zodpovednosti a pamäť na 2.svetovú vojnu, ktorá poznačila nadlho Európu i jej národy, Nemecko i Francúzsko zvlášť. I to, že na ceste do Moskvy sa zastavili v Kyjeve, svedčí o tom, že návrhy, ktoré predkladajú ruskej strane, budú so súhlasom ukrajinského vedenia. Niečo naznačil v predchádzajúcich dňoch aj B. Obama keď k požiadavke ukrajinských jastrabov na dodávky zbraní na čele s A. Jaceňukom sa vyjadril záporne. Podobne aj k vlastným kongresmanom a častému návštevníkovi Kyjeva počas dní prevratu menom John McCain povedal, že by to bolo veľmi nešťastné rozhodnutie s mimoriadnymi dôsledkami. USA do zmien na Ukrajine vložili už aj tak veľa nenávratných prostriedkov, hovorí sa o 1 mld $ a zbrane by tiež mali byť na úver a to americká zbrojná loby nemá rada. Nič také, aspoň verejne a pred citlivým zrakom médií sa nechystá, čo v správnej interpretácii znamená istý ústupok v eskalácii doterajšieho napätia.

Ale vráťme sa k ceste dvoch iste významných a rozhľadených politikov Európy, A. Merkelovej a F.Hollandea do Moskvy, aby sa stretli s V. Putinom.

Pokiaľ by ich stretnutie malo byť zdravo plodonosné, malo by byť založené a garantované neutralitou Ukrajiny, bez možnosti či ponuky na členstvo v NATO, alebo pridruženia k nemu. Prípadná spolupráca s EÚ by mala byť riešená zvláštnym štatútom. Možností je určite viac. Aby výsledky krvavých nepokojov s obeťami na oboch stranách konfliktu a na obyvateľstve Doneckej a Luhanskej oblasti neboli zbytočné a boli prijateľné i pre odporcov režimu A. Jaceňuka v tejto časti krajiny, mal by im byť poskytnutý štatút podobný v iných krajinách Európy. Ako majú Katalánci a Baskovia v Španielsku a Škóti v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska. Anexiu Krymu definovať ako prinavrátenie územia do starej vlasti – Ruska ako status quo, že platí bez obmedzení, no s existujúcimi ekonomickými väzbami na Ukrajinu. Že budú obnovené prastaré a historické väzby oboch veľkých slovanských národov často narušované a prerušované vonkajšími zásahmi.

Dôsledky vyplývajúce z tejto predstavy mali by byť spresnené inými dohodami o náhrade škôd, ktoré vznikli v dôsledku vojnových operácií, návrate obyvateľov zničených miest i repatriácia zajatcov.

Iný, ako naznačený scenár byť nemôže bez hrozby vypuknutia 3. svetovej vojny s použitím zbraní hromadného ničenia a zničením Európy i USA, kde vládne predstava o víťazných vojnách, ktoré vedú USA dlhodobo v ďalekých krajinách sveta , alebo z filmov o vojne. Znamená to tiež, že túžba amerických jastrabov po svetovláde a podriadení si RF je nateraz nerealizovateľná. Historické skúsenosti Európanov túto možnosť už dlho vyvracajú, ale v USA sa dejiny Európy čítajú a študujú pramálo. Nepoznajú ich.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984