Robert Hajšel: Za vypnutie ruskej ropy bude treba draho zaplatiť a nebude to hneď

Počet zobrazení: 860

EÚ sa chce do konca roka odstrihnúť od ruskej ropy. V tomto kontexte som v diskusnej relácii RTVS „Z prvej ruky” upozornil na niektoré úskalia a riziká tohto kroku v slovenských podmienkach. Snažil som sa tiež načrtnúť, ako by naplnenie tohto výsostne politického cieľa mohlo vyzerať, ak nechceme ohroziť energetickú bezpečnosť Slovenska, spôsobiť ďalší výrazný nárast cien pohonných hmôt a zároveň nijako nenaštrbovať prípadnú jednotu EÚ v tejto veci.

Uvedomujem si, že mnohí volajú po okamžitom „vypnutí” nielen ruskej ropy, ale aj ruského plynu, ale to by malo naozaj devastačné dôsledky na našu ekonomiku a energetickú bezpečnosť. O cenách ani nehovorím. Hovorme skôr o realistických termínoch a o konkrétnych podmienkach, ako to urobiť bez toho, aby za to zaplatili iba ľudia vyššími cenami na čerpacích staniciach a cez zvyšujúce sa účty za plyn.

Pripájam niekoľko faktov a aj zopár mojich myšlienok, z ktorých väčšinu som prezentoval aj v tejto diskusii. Link na ňu nájdete v komentári pod príspevkom.

- Návrh plného embarga s platnosťou od 31.decembra 2022 je tvrdé opatrenie, s ktorého realizáciou budú mať problémy nielen Slovensko, Maďarsko, Česko, Bulharsko, ale aj Rakúsko a Nemecko, ale veľmi rezolútne ho presadzuje Európsky parlament a niektoré vplyvné štáty.

- Argumentáciou obhajcov okamžitého odstrihnutia od ruskej ropy a plynu sú zisky do ruského štátneho rozpočtu, ktoré tak Moskve pomáhajú financovať vojnu na Ukrajine, čo platí najmä v prípade ropy.

- V prípade Slovenska je ale dobre, že Európska komisia uznáva obrovskú závislosť Slovnaftu, navyše prispôsobeného na spracúvanie ruskej ťažkej ropy, a tým Brusel uznáva aj závislosť celého Slovenska od ruskej ropy, a preto v prípade našej krajiny navrhuje jednoročné prechodné obdobie. Je to menej, ako by chcel kritizovaný minister hospodárstva Richard Sulík, ale malo by to stačiť na nevyhnutné kroky, spojené so zabezpečením alternatívnych zdrojov a ciest pre ropu mimo Ruska (úplné spustenie ropovodu Adria), technickými adaptačnými zmenami v jej spracovávaní v samotnej rafinérii a prijatím ochranných opatrení pre koncových spotrebiteľov.

- Tri roky sú asi naozaj zbytočne dlhé obdobie, ktoré by už viac ako Slovensku poslúžilo ziskom Slovnaftu a jeho 99-percentného akcionára, ktorým je MOL.

- Aj v prípade ozajstného odstavenia ruskej ropy odteraz o jeden a pol roka by Slovensko dokázalo zásobovať vlastný trh, samozrejme daňou za dodržiavanie embarga by boli nižší vývoz Slovnaftu, a tým aj nižšie zisky preň, ako aj pre MOL, ktorý iba za prvý štvrťrok zaznamenal okolo polmiliardový zisk, ale vysokou daňou budú určite zvýšené ceny benzínu a nafty.

- Energetickú krízu, ktorú do minimálne nejakej citeľnej úrovne vyvolá odstrihnutie od ruskej ropy a od plynu, môže pomôcť vyriešiť iba ozajstná solidarita medzi jednotlivými štátmi, medzi tými, ktorí sú bližšie k alternatívnym energetickým zdrojom a majú ich dosť, a tými ako Slovensko, ktoré sú na konci alternatívnych plynových a ropných rúr.

- Vláda SR by preto mala čím skôr pripraviť správu o hodnotení dopadov ropného embarga na jednotlivé sektory ekonomiky, nielen na výrobu pohonných látok, ale aj ich cien a cien všetkých ostatných petrochemických a rafinérskych produktov.

- Vláda by sa mala snažiť o dohodu so Slovnaftom o znížení jeho marže, a tým napomôcť k utlmeniu nárastu cien najmä benzínu a nafty, čo by malo na ľudí najväčšie dopady.

- Skôr ako navrhované zníženie DPH, ktoré by spôsobilo výpadky v štátnom rozpočte, by sa vláda mala orientovať smerom k zastropovaniu cien za pohonné hmoty.

- To si, samozrejme, vyžaduje štátnikov oddaných svojmu štátu a svojim obyvateľom, keďže kameňom úrazu je, že Slovnaft je prakticky v súkromných rukách zahraničnej spoločnosti, čo sa dnes jasne javí ako veľká chyba vlády Mikuláša Dzurindu s Ivanom Miklošom, ktorý presadzuje čo najtvrdšie sankcie voči Rusku, a tak by ako člen Dozornej rady MOL mohol v hľadaní schodných riešení ekonomicko-sociálnych dôsledkov pomôcť.

- Veľkým poučením z tejto situácie je, že vlastniť alebo mať aspoň skutočnú kontrolu nad strategickými energetickými podnikmi je pre každý štát v takejto kríze obrovským plusom, a preto by sa každá vláda na Slovensku mala snažiť tento stav legálnymi cestami napraviť.

- Ukrajine určite treba pomáhať a Slováci tak robia aj svojou pomocou ukrajinským utečencom, ale napríklad aj dodávkami (mimochodom ruského) plynu cez reverzný tok. Kyjev preto nemá ani najmenší dôvod kritizovať legitímnu diskusiu o tom, kedy a za akých podmienok Slovensko podporí/pripojí sa k prípadnému embargu na ruskú ropu.

Reláciu nájdete TU

(Status na FB 6. mája 2022)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984