Robert Hajšel: Vysoké ceny energií budú hitom rokovaní aj v europarlamente

Počet zobrazení: 657

Zatiaľ čo vládna koalícia na Slovensku prakticky odmieta skutočnú diskusiu v našom parlamente o opatreniach na zmiernenie dopadov obrovského nárastu cien tepla, elektriny a plynu najmä na občanov a malé firmy, v Európskom parlamente takúto výmenu názorov budeme mať už na budúcotýždňovom pléne v Štrasburgu.

Je to tak najmä vďaka úsiliu našej sociálno-demokratickej frakcie vo výbore pre energetiku a priemysel, kde tlačíme aj na prijatie rezolúcie, čo niektoré pravicové frakcie zdanlivo nepochopiteľne odmietajú. V tejto rezolúcii budeme menovať a analyzovať nielen príčiny nevídaného nárastu cien energie, ale aj opatrenia na zabránenie vzplanutia takýchto situácií v budúcnosti. Dokument, ktorý s kolegami pripravujeme, musí apelovať najmä na prijatie nástrojov proti prehlbovaniu energetickej chudoby a celkovej chudoby Európanov, keďže vysoké ceny energie sa premietnu aj do cien potravín a prinesú existenčné problémy najmä menším firmám.

Podľa odhadov odborníkov s príchodom zimy môže počet ľudí žijúcich v energetickej chudobe narásť až na 80 miliónov, čo by predstavovalo rekordný počet ľudí v únii, ktorí si zo svojich príjmov nedokážu dostatočne vyhriať svoju domácnosť alebo ich situácia prinúti spaľovať plasty a iný odpad.

O tomto všetkom sme dnes dlhé hodiny rokovali aj na výjazdovom zasadnutí našej frakcie na Malte, ktorej sociálno-demokratická vláda predstavila vlastné účinné opatrenia na znižovanie energetickej chudoby a sociálnych nerovností medzi občanmi. Ja som nástojil najmä na potrebe posilnenia tzv. energetickej bezpečnosti v Európe, čo možno docieliť viacerými konkrétnymi opatreniami. Niekedy o tom napíšem viac.

Zo slnečnej Malty, kde by bolo ešte príjemnejšie dovolenkovať ako rokovať, prajem všetkým pekný večer.

(Status na FB 29. septembra 2021)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984