Riešenie patovej situácie z volieb.

Počet zobrazení: 2306

Svoj blog o patovom výsledku výsledku parlamentných volieb som ukončil vetou : „Je to však len na našich politikoch, či ukážu, že sa vedia aj zachovať ako štátnici, či im ozaj ide o Slovensko, alebo len o ich vrecká.“ Som veľmi rád, že môžem konštatovať, aspoň podľa môjho názoru, že sa skutočne zachovali ako štátnici a rád by som uveril, že skutočne zvíťazil záujem o Slovensko nad záujmom o vlastné vrecko. Dohoda o zostavení spoločnej vlády je o to cennejšia, že vznikla napriek negatívnym vyjadreniam o odmietaní spolupráce so Smerom SD. Snáď to prispeje aj ku kultúrnejšiemu vyjadrovaniu našich politikov, pretože pre politiku oveľa viac platí ako inde, že nikdy nehovor nikdy.

Z toho čo sa dnes odohráva na našej politickej scéne a rád by som dal do pozornosti voličov, je chovanie pána Matoviča. To čo predvádza pán Matovič sa ľudovo obvykle uvádza ako „gašpar“. U neho nejaké politické vízie, predstavy o fungovaní spoločnosti, aj pri najlepšej snahe, nedokážem nájsť, a predstava o riadení štátu mi príde ako absurdná. Preto voliči tohto pána, rozmyslite si o čo vám ide – o Slovensko ako štát, alebo potrebujete mať v parlamente zabávača.

Aj ďalší dvaja nováčkovia v parlamente – ĽS NS pána Kotlebu a Sme rodina pána Kollára sú z hľadiska fungovania štátu, aspoň zatiaľ nepoužiteľní, v zmysle vyhlásenia aj samotných predstaviteľov týchto strán.

Tie, ktoré pristúpili na spravovanie štátu v spolupráci so Smerom SD, čaká, napokon aj včítane Smeru SD, neľahká úloha. V hre nie len predsedníctvo Slovenska v Rade Európy, ale celkový kredit Slovenska v geopolitickej hre, ktorá je rozohraná, ktorá však v poslednej dobe zaznamenala viacero obratov. Ide o Ukrajinu, Sýriu, do popredia sa dostáva Turecko a blízko Turecka je aj Grécko, ktorého vleklé problémy sa na riešenie zatiaľ „odkladajú“. Podrobnejšie som o tom písal vo svojom blogu, kde sa pýtam či bude horúce leto.

Nové zloženie slovenskej vlády, práve tým že budú zastúpené aj strany z pravej časti politického spektra, možno prinesie zmierlivejší tón z Bruselu, i keď sa už ozvali výhradné hlasy prečo ide Smer SD do vlády s SNS. Doterajšia vláda Smeru SD, aj keď bola verbálne dosť pochvalovaná za ekonomické výsledky, aj u agentúr si udržiavala pozitívny trend, niektoré jej rozhodnutia boli brané s istou nevôlou a to aj napriek jej snahe Bruselu vyhovieť. Pripadá mi to tak, že aj pre Brusel výsledky volieb znamenajú patovú situáciu a vzhľadom aj na výhradu k účasti SNS vo vláde, bola očakávaná zmena vo vládnutí. To, že do štrajku pred voľbami išli učitelia a zdravotné sestričky bolo už vtedy označené za účelový politický nátlak. Otázkou ostáva z čej hlavy. Nebol na toto daný impulz z vonku, dokonca možno aj s finančnou injekciou ? Pochopiteľne, že mi dôkazy k takémuto tvrdeniu chýbajú. Však ak sa pozriem na rozohrané geopolitické hry okolo nás, rozhodne by som tieto možnosti nevylúčil. Preto hovorím pozor – je na nás občanov ako sa zachováme, či budeme používať aj svoj rozum, myslieť ako občania štátu, ktorým tiež na tom štáte záleží. A nie len pri voľbách do parlamentu, ale či pôjdeme demonštrovať proti vláde, ktorá ešte ani nevznikla. V tom je ten „majdanský scenár“, ktorý som spomínal vo svojom blogu o patovom výsledku volieb.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984