Reklama
Reklama

Prvá revolúcia, ktorá zvrhla kapitalizmus

Počet zobrazení: 1538

Práve dnes ubehlo 100 rokov od Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie v Rusku. Bola to prvá revolúcia v dejinách, ktorej sa podarilo zvrhnúť kapitalizmus. Rusku sprvoti priniesla mier, pôdu roľníkom a výrobnú samosprávu. Pod prizmou následnej krutej občianskej vojny a invázie západných veľmocí do Ruska pristúpili boľševici k surovým metódam, s ktorými sa nedá stotožniť, ale úprimne – vpád Britov, Francúzov a Američanov do Ruska ostáva ťažkým svinstvom. Sama boľševická revolúcia prebehla bez väčšieho násilia, ľudia mali vtedajšej vlády plné zuby a chceli zmenu. Ak by nevyhrali boľševici, moc by zrejme uchopili naspäť monarchisti, ktorí by Rusko znova vrátili do polofeudálnej krvavej diktatúry.

O VOSR sa pred 1989 smeli písať len oslavné ódy a po 1989 ju všetci musia povinne nenávidieť. Je to hlúpe. Dejiny si zaslúžia objektívny pohľad. Zlo treba odsúdiť nielen na strane boľševizmu, ale aj na strane kapitalizmu. Len pripomeniem, že v slastnom kapitalizme každý rok podľa štatistík na následky chudoby zomrie 18 miliónov ľudí ročne a imperiálne vojny západných veľmocí mali v 19. a 20.storočí na svedomí prinajmenšom 70 miliónov obetí v celom svete.

Nikdy som nebol leninista, ale poctivo som si preštudoval Leninovo dielo a môžem ako politológ vyhlásiť, že Lenin mohol za stalinizmus asi tak, ako Ježiš mohol za inkvizíciu. V Leninovom diele je veľa dobového a provinčného, za čo som ho vždy kritizoval, ale v jeho knihách je aj veľa inšpirácie najmä vo vzťahu ku kritike štátu či globálneho kapitalizmu a imperializmu. Vo vzťahu modernej ľavice a VOSR platí variácia na slávny Leninov výrok – poučiť sa, poučiť sa, poučiť sa... Práve týmito slovami končím aj knihu o Leninovi, ktorú som práve dnes dopísal. Pracoval som na nej celý rok, pretože som sté výročie VOSR nechcel odbiť jedným statusom. Knižka vyjde budúci rok a bude sa volať Lenin a 21.storočie.

Status na FB, 7. 11. 2017, titulok a krátenie Slovo

Priemer: 4.8 (32 hlasov)

Blogy a statusy

Najčítanejšie

Pohoda, aká má byť...
Polepšení
Desať poznámok ku komunálnym voľbám
Jestřáb kontra Hrdlička?
Komunálne voľby 2018
Hovoriace zrkadlo
Mediálne halali
Občania si zaslúžia slušnú politickú kampaň