Reklama
Reklama

Progresívne Slovensko je normálna pravicová liberálna strana

Počet zobrazení: 2725

Progresívne Slovensko sa tvári, že nie je ani ľavicové, ani pravicové. Vraj to delenie už nie je aktuálne. Klasickou politologickou pravdou je, že toto delenie spochybňujú takmer vždy pravičiari, ktorí vedia, že verejne sa označiť za pravicu jednoducho nie je sexi... Sedí to aj v tomto prípade. Progresívne Slovensko je normálna pravicová liberálna strana, v ktorej sa stretli podnikatelia a liberálni menšinoví aktivisti, ktorým sa niekedy zvykne hovoriť  „bratislavská kaviareň“, aby presadzovali záujmy stredných tried a mestských individualistov.

To neznamená, že voči nim pociťujem akúkoľvek negatívnu emóciu. Na rozdiel od nich som politicky naľavo, ale prinajmenšom dvoch ľudí z ich vedenia osobne poznám a vždy som k nim prechovával úctu – Irena Bihariová vždy bola aktívnou súčasťou antifašistického hnutia, s ktorou bola česť spolupracovať a myslím, že je tam jedna z mála, ktorá má blízko k ľavici; Ivo Štefunko bol kedysi dávno chalan, ktorý sa pohyboval v tej istej partii ľavicovej inteligencie okolo SDĽ a Slova, v ktorej som pôsobil aj ja. Nebol síce nikdy tak naľavo ako väčšina mojich ľavicových kamarátov, ale myslím, že v čase, kedy robil poradcu Jozefovi Migašovi, lídrovi SDĽ a predsedovi parlamentu, klasickej ľavici ešte stále veril. Potom začal podnikať a dnes vidí svet ako podnikateľ. Stáva sa. Nemám s ním zlé osobné skúsenosti a vždy sme sa vedeli otvorene porozprávať. Tak to má byť.

Progresívne Slovensko kritizujem a budem kritizovať, pretože kritika k politike patrí, ale dnes im chcem pri príležitosti ich prvého zjazdu skôr zaželať veľa šťastia. Nepovažujem ich za nepriateľov a dokonca si myslím, že ak by dokázali zobrať Sulíkovi nejakých 5 percent, bolo by to dobré – predstavujú určite civilizovanejšiu verziu liberalizmu, než je SaS. Nemyslím si, že by túto stranu niekedy mohol voliť nejaký úprimný ľavičiar, ale zopár znechutených pravičiarov, voličov SaS či bývalej SDKÚ by možno mohli získať, ak by sa neuzatvárali ako intelektuálsky krúžok. Uvidíme. Dnes ich nebudem kritizovať, dnes ich priateľsky povzbudím, vykročili na cestu, ktorá nebude ľahká – nuž nech sa darí...

Status na FB, 20. 1. 2018

Priemer: 4.5 (50 hlasov)

Blogy a statusy

Najčítanejšie

Pohoda, aká má byť...
Polepšení
Desať poznámok ku komunálnym voľbám
Jestřáb kontra Hrdlička?
Komunálne voľby 2018
Hovoriace zrkadlo
Mediálne halali
Občania si zaslúžia slušnú politickú kampaň