Reklama
Reklama

Primátor Vallo zavádza, americká ambasáda nás ťahá za nos

Počet zobrazení: 3536

Problém s oplotením okolo americkej ambasády v Bratislave sa ťahá už viac ako 10 rokov. Vyše jednej dekády špatí niekoľkometrový plot a betónové zátarasy srdce hlavného mesta - Hviezdoslavovo námestie.

Samotná ambasáda je na plot mimoriadne háklivá. Keď som pred rokom písal o tejto téme pre Sputnik a robil som si pár záberov k článku, strážnici má odháňali. Nevedeli síce presne vysvetliť prečo si nemôžem budovu a plot fotografovať, ale vedeli, že nesmiem.

Vtedy sa zdalo, že problém s oplotením sa už blíži do finále. Starosta Starého mesta Radoslav Števčík podpísal rozhodnutie, ktorým nariadil v prípade nevyhnutnosti plot odstrániť formou exekúcie. Američanom hrozila blamáž. Voči rozhodnutiu sa odvolali a rozhodovať mal o veci Krajský stavebný úrad. Lenže prišli voľby...

Zmenil sa starosta Starého mesta, zmenil sa primátor Bratislavy. A pred niekoľkými dňami nový nezávislý a progresívny primátor Matúš Vallo vyhlásil, že mestské zastupiteľstvo a vedenie mesta dokázali to, čo nedokázali ich predchodcovia - uzavrieť novú nájomnú zmluvu s Američanmi. Vidíte to vrtenie psom? Bývalému zastupiteľstvu vôbec nešlo o uzatvorenie novej zmluvy. Jednoducho chcelo vzniknutú situáciu vyriešiť niektorým z dvoch spôsobov: buď zákonnou cestou dosiahnuť odstránenie plota, alebo (ak sa Američania cítia tak v krajine svojho spojenca tak nebezpečne) presťahovanie ambasády mimo historického centra, ktorá môže mať pokojne formu protiatómového krytu.

Američania mesto dlhodobo ťahali za nos - hovorili, že už majú pozemok, že už majú vyhliadnutú budovu, no potrebovali predĺžiť nájom. Mesto im vyšlo v ústrety dvakrát, tretíkrát to už odmietli, lebo bolo evidentné, že zo strany USA ide o zavádzanie. Drzé, hulvátske, povýšenecké. Ako keď jedná pán so svojim vazalom, a nie suverénna krajina so suverénnou krajinou, resp. ako Američania s obľubou hovoria spojenec so spojencom.

Teraz sa primátor Vallo tvári, že pre mesto získal viac ako sa dalo: že ambasáda sa zaviazala do šiestich rokov odísť a že ročne pritečie do mestskej kasy 480 000 eur. Prax predchádzajúcich rokov ukázala, že ak sa Američania zaviažu odísť, tak to ešte neznamená, že skutočne odídu A ani s tými státisícmi eur to nie je tak: nájomná zmluva s ambasádou totiž obsahuje klauzulu, že "všetky finančné záväzky nájomcu vyplývajúce z nájomnej zmluvy podliehajú dostupnosti finančných prostriedkov, ktoré každoročne vyčleňuje Kongres Spojených štátov amerických". Preložené do ľudskej reči: ak nám kongres dá peniaze, zaplatíme, ak dá menej zaplatíme menej, alebo aj nič. Uvidíme... Opäť jednanie pána s vazalom.

V minulosti som vám poskytol porovnanie aké zabezpečenie má náš spojenec, USA, a aké náš nepriateľ Ruská federácia. Z tohto porovnania vychádza, že nepriateľ zo seba robí doslova terč, keď sídli v jednej z viliek na Palisádach a náš spojenec sa bojí každého pohybu na Hviezdoslavovom námestí. V súvislosti s aktuálnym vývojom okolo plota americkej ambasády vám poskytnem ešte jedno porovnanie - ambasádu USA v Bratislave a ambasádu USA v Prahe. Ešte stále si myslíte, že Slovensko a USA sú dve rovnocenné a suverénne krajiny?

Status na FB 1. 6. 2019

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy