Príčina verzus následok

Počet zobrazení: 2396

Covid-19 nám všetkým dočasne zmenil život. Hádam jediné „pozitívum“ je len v tom, že uväznení doma máme akosi viac sa zamyslieť nad životom, nad dobou, ktorú práve žijeme.  Necítim sa byť odborník na veľa z tých vecí, ktoré nás denne obklopujú, ktoré nám momentálne viac strpčujú ako spríjemňujú život. O jednom som však presvedčený, že za všetko to zlé, za všetko s čím sme nespokojní, si môžeme hlavne sami. Neustálou honbou za peniazmi, majetkom, mocou, ničíme našu planétu. Denne vyrábame neuveriteľné množstvo vecí, ktoré už zajtra vyhadzujeme na smetiská ako nepotrebné, lebo v obchodoch sú už novšie. Potraviny cítiť viac chémiou ako prirodzenou chuťou. Na vyliečenie choroby už nestačí jeden liek. K prírode sa správame ako k nepriateľovi, ktorého treba zničiť.  No a keď sa tu objaví pliaga s názvom Covid, tak sa snažíme riešiť následky zanedbanej príčiny.

Nie, nechcem sa dnes venovať Covidu, lebo to by naozaj mali riešiť len odborníci. Nakoniec ja som sa k tomu už v Slove vyjadril. Chcem sa teraz viac zamerať na súčasnú politiku na Slovensku. Je mi smutno najmä z toho, ako sa všetci naši politici snažia z Covidu vytĺcť politický kapitál. Ako jedni obhajujú prijaté opatrenia a druhí ich kritizujú. Je pre mňa až nepríjemné, ako z ich vyjadrení cítiť politiku a snahu zvyšovať svoje preferencie. Viete, ani ja nemusím túto vládu, aj ja som smutný zo spôsobu ich vládnutia, resp. presadzovania ich politických rozhodnutí. Dnešnou ich kritikou, však, žiaľ, aj opozícia rieši len následok, a nie príčinu dnešného stavu. Myslím si, dokonca som aj  o tom presvedčený, že dnešná vládna koalícia je len následkom predchádzajúceho spravovania Slovenska. Ľudia jednoducho vo voľbách v roku 2020 len zareagovali na predchádzajúci spôsob vládnutia. Jednoducho neverím, že keby bol štát spravovaný spravodlivejšie, bez mega káuz, bez arogancie, až nedotknuteľnosti niektorých predstaviteľov, tak na Slovensku by to dnes vypadalo úplne inak. Určite by v prezidentských voľbách neuspela p. Čaputová, premiérom by nebol p. Matovič a predsedom NR SR p. Kollár. Prečo je tomu tak? To nikoho veľmi nezaujíma. Riešime, resp. kritizujeme len následok. A keď aj hľadáme príčinu, tak niekde inde, len nie v sebe.

Je, samozrejme, ľahšie a príjemnejšie neúspech vo voľbách zvaliť na neprajných novinárov, tretí sektor, zásahy z vonku... atď. atď. Nikoho zvlášť nezaujíma, prečo sa v dnešnej dobe ľudia rozhodujú tak, ako sa rozhodujú. Osobne som nepočul ani od jednej z bývalých vládnych strán aspoň jednu vetu o tom, že za súčasný stav sú zodpovední aj oni. Čakal som to hlavne od Smeru-SD. Tí to všetko však vyriešili šmahom ruky. Časť odišla od Smeru, vytvorila Hlas a tým ako keby sa zbavila zodpovednosti za predchádzajúce obdobie. No a Smer-SD to vyriešil doplnením podpredsedov strany a výmenou pár okresných predsedov.

Ten dnešný následok má však oveľa hlbšiu a zložitejšiu príčinu. Tá, teda aspoň podľa mňa, tkvie v základných princípoch politických strán. Máme tu síce parlamentný demokratický systém, kde NR SR je tvorená zo zástupcov strán, ktoré prekročia vo voľbách 5 %. Ako však fungujú tieto strany, do akej miery tam vládne demokracia rozhodovania, ako demokraticky sa tvoria kandidátky strán, to už je zrejme iná káva. Veď aspoň pre mňa je nepochopiteľné, ak strana či hnutie s pár desiatkami členov porazí stranu s niekoľkými tisíckami ľudí. To svedčí len o jednej veci, že strany vôbec nepotrebujú množstvo členov a ak áno, tak slúžia len ako „křoví“, ktoré sa sem-tam hodí, ak treba poukázať na silu a veľkosť strany. Takže, aby som nejako uzavrel svoju úvahu, jednou z hlavných príčin súčasného stavu politiky je skutočnosť, ako jednotlivé strany fungujú vo svojom vnútri. Kladiem si sám otázku, či to predstavitelia strán nevedia, resp. nevidia, alebo to jednoducho nemajú ani najmenší dôvod zmeniť. Žiaľ, zrejme tá druhá alternatíva je až príliš aktuálna. No čo už. Pripravme sa na to, že v najbližšom období nielen v živote, ale aj v našej politike sa budeme sa viac zaoberať následkami – a žiaľ aj ich riešiť –ako príčinami. Na škodu pre ľudí, Slovensko i svet.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984