Príchod revolúcie. Týždenný komentár George Friedmana.

Počet zobrazení: 4042

Keď sa boľševici dostali k moci, ich zámerom bolo zaviesť diktatúru proletariátu. Ovládli vládne budovy, vlaky a telegraf, vytvorili armádu bojujúcu proti kontrarevolucionárom z radov monarchistov. Lev Trockij dostal za úlohu sformovať Červenú armádu, hoci nikdy v žiadnej armáde neslúžil. Vodca revolúcie Lenin si vybral Trockého preto, lebo mu dôveroval, že ho nezradí. Každý môže byť oportunista, agent nepriateľa alebo obracač kabátov. Kompetencia je počas revolúcií luxusom. Lenin si uvedomoval svoj problém.  Jedným z jeho prvých rozhodnutí bolo vytvorenie aparátu štátnej bezpečnosti na čele s bývalým šľachticom Félixom Džeržinským.  ČEKA bola spravodajskou službou, ktorej hlavnou úlohou bolo sledovať príslušníkov aparátu a eliminovať zradcov. Lenin chcel zlikvidovať starý režim, čo je miernejšie vyjadrenie pre vyvražďovanie jeho dôverníkov. Lenže po ich zabití bolo  málo odborníkov na vedenie vlakov a velenie armády. Boľševické vedenie tvorili intelektuáli – autori príťažlivých kníh o príchode revolúcie, ktorí vedeli rečniť o tom, čo sa stane, ale naozaj nič nevedeli urobiť. Keď raz revolúcia skončila, prednášať strhujúce prejavy moskovským robotníkom bolo menej dôležité ako pričiniť sa, aby veci fungovali. Lenin nemal inú možnosť iba využiť ľudí, ktorí udržiavali v chode starý režim, nie všetkých, ale dosť. Predpokladal, že ČEKA ochráni revolúciu a lojálnosť si vynúti terorom. Samozrejme neočakával od cárskych dôstojníkov  pripravenosť podporiť revolúciu. Problémom bola úprimnosť. Teror pomáhal: ale ako mal ten, čo nevedel vyťažiť ropu kontrolovať toho, čo vedel? Revolúcia upadla do otrasnej voľby medzi lojálnosťou a kompetenciou.

Novozvolený americký prezident Donald Trump nie je Leninom a nedá sa s ním porovnať. Avšak  reálne spustil revolúciu, predniesol prejavy a inšpiroval masy. Trump zvíťazil. Sľubuje vysušiť močiare, čo nie je zlý nápad. Lenže hoci nie je Leninom, potýka sa s jeho problémom: potrebuje ľudí, ktorí vedia, ako na to. Teda ľudí, ktorí sú lojálni a kompetentní k rôznym otázkam ako čínske záležitosti, zdravotné poistenie a množstvo iných oblastí. Federálna vláda je príliš rozsiahla a nevýkonná, nedokáže dať veci dohromady. Táto vláda je však absolútne potrebná, lebo ak by prestali chodiť šeky sociálnej starostlivosti, nastal by chaos. Trump sa nemôže zbaviť  agendy vlády rovnako ako to nemohol urobiť Lenin. Musí vykonať čIstku systému tak, aby sa tento nezrútil. Najde sa veľmi málo ľudí mimo vládneho aparátu, ktorí rozumejú tomu ako funguje. Keďže Trump zavrhoval vládne programy, väčšina federálnych zamestnancov hlasovala  proti nemu a nemieni ho nasledovať. Uvedenému problému musí čeliť. Riaditeľom vládnych úradov vyhovuje, ak nemusia až tak veľa pracovať, stačí im rozkazovať a všetko beží samé od seba. Lenže Trump vyžaduje niečo iné, sľubuje zásadné zmeny vo  fungovaní vlády, na čo potrebuje ľudí. Potrebuje oddeliť odborníkov od podvodníkov, musí odhaliť, kto je lojálny k jeho plánom a kto ich bude sabotovať. (Sabotovať politiku s ktorou nesúhlasím je špecialitou verejných zamestnancov všade na svete.) Toto nemôže zvládnuť on sám ani žiadny iný prezident. Musí sa obklopiť skupinou ľudí, ktorí dokážu vybrať do vedúcich funkcií kompetentných a zároveň lojálnych k jeho vízii. Kádre na ministerstve obrany a v CIA musia vedieť konkretizovať jeho víziu neangažovanosti a posunúť dôraz vlády na prezidentove želania.

V rámci minulých zmien to nebolo až také ťažké. Rozdiely v názoroch medzi prezidentami G.H.W.Bushom a Billom Clintonom, medzi Clintonom a George W.Bushom, resp.medzi posledným a B.Obamom neboli nikdy zásadné. V niečom sa nezhodovali, ale ani jeden z nich nenastupoval do úradu s predstavou zásadnej zmeny orientácie vlády. Dokonca aj Obama, ktorý viedol reči ako sa bude odlišovať, sa až tak veľmi neodlíšil. Alebo mu v tom zabránili odborníci. Ak Trump myslí vážne to čo hovoril, nastal práve okamih, v ktorom sa rozhoduje či bude alebo nebude mať úspech. Jeho poradcovia musia nájsť schopných ľudí, ktorí dajú veci do pohybu, sú kompetentní rovnako ako sú lojálni. Vládnutie v USA je komplexné a vyžaduje odbornosť, preto sa nedá len tak zdemolovať pokiaľ niekto nechce znášať dôsledky ktorým musel čeliť Lenin. Ide o to, že ľudia, ktorých vybral Lenin v roku 1917, určili budúcnosť Sovietskeho zväzu. Bola celkove katastrofálna.  Pritom Lenin veľmi dobre vedel čo chcel, keď uprednostnil lojalitu a strach pred odbornosťou. Vo Washingtone sa dajú vylomiť dvere. Dokázali to prezidenti F.D.Roosevelt a Ronald Reagan, nie že by vysušili močiar, ale obklopili sa ľuďmi ako Harry Hopkins a James Baker ktorí presne vedeli, čo treba robiť.

USA sa zrodili z najkonzervatívnejšej revolúcie v dejinách. Režim bol vytvorený aby zmierňoval ambície tým, že je blokuje. Trump by mohol dosiahnuť niečo z toho čo chce, kým iné problémy ponechá Washingtonu, pokiaľ pochopí miestne súboje na nože. Súboj na nože medzi jeho poradcami nie je dobrým začiatkom.

©Geopolitical Futures  

 

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984