Reklama
Reklama

Prepáčte, ale už je toho fakt dosť!

Počet zobrazení: 4993

Priatelia, priznám sa, že ma nikdy absolútne nezaujímal žiaden bulvár, žiadne slovenské celebrity, žiaden šoubiznis, žiadne televízne ceny. Spomedzi slovenských hercov som si vážil tú generáciu, ktorá hrala kedysi v československých filmoch, vrátane Dočolomanského či Chudíka, ale za posledné roky som fakt nenatrafil na žiadneho herca, ktorý by ma čímkoľvek zaujal.

Možno je to aj tým, že som zažil pár hercov v politike a z tých prázdnych afektovaných rečí, aké viedli napríklad Vášáryová či Kňažko, mi bolo vždy tak nekonečne trápne, že som akosi paušálne zanevrel na slovenské „celebrity“. No a potom som sa nedávno dozvedel, že existuje nejaký Kemka, Stanke a tak... A už tú telku fakt radšej ani nezapínam, ešte by som na tie čudá niekde natrafil a z toho normálnemu človeka hrozí reálna trauma. V telke už zásadne pozerám iba futbal a správy – z bezpečnostných dôvodov.

k_blahovi.jpg

Ale minule som si naveľa-naveľa pozrel film Čiara a úprimne – zaspal som. Nič slabšie som v živote nevidel. Bez myšlienky, bez nápadu. Akčné scény, aké v Hollywoode točili pred sto rokmi, zápletka žiadna, dialógy nudné. A to fakt nemám predsudky – spomínam si na slovenský film Kandidát, ktorý sa mi páčil. Ale toto? No nič, hovorím si, shit happens. Ale čuduj sa svete, dnes som sa dočítal, že práve tento nepodarok teraz v sobotu dostal ocenenie ako najlepší slovenský film a jeho producentka tam vraj ešte viedla nejaké nabubralé a arogantné reči a mentorovala iných. A mne naskočili tie isté zimomriavky, aké som mával pri parlamentných prejavoch tety Magdušky. Normálne, že au.

A do toho ten pátos s odznačikmi. Prepánajána! Jasné, to lacné, dramatické a gýčové moralizovanie okolo odznačikov slovenské „celebritky“ úplne dokonale vystihuje. Ale aj tak je fascinujúce, ako si toto primitívne stádo našlo nový terč – vraj Adela Banášová nedostatočne jasala pri odznačikoch, či čo.

Ja som to nevidel – svoje víkendové večery zväčša trávim nad knihou a nie nad prázdnymi ľuďmi, ktorí knihy používajú len ako akože intelektuálnu ozdobu do štýlovej obývačky. Ale keď som dnes čítal, čo sa zosypalo na Adelu Banášovú, tak mi to spontánne pripomenulo jeden slávny obrázok z istej temnej éry... A či sa to opozičným krikľúňom bude páčiť alebo nie, oni reprezentujú veľmi podobnú agresívnu stádovitosť ako tí sfanatizovaní ujovia na obrázku. A áno, Adelu symbolizuje ten pán v krúžku. To dievča som v živote nestretol, ale má moju solidaritu. Už len preto, že je iná a zjavne nechce byť v stáde.

Prepáčte, možno nie som sám, kto to tak cíti – ale už je toho fakt dosť. Všetky tie takmer náboženské rituály okolo odznačikov, celá tá absurdná šikana každého, kto vybočí z radu, všetko to lynčovanie ľudí s iným názorom. To je už normálne nechutné. Ak toto majú byť slovenské „celebrity“, ďalšie polstoročie nechám telku vypnutú.

Týmto ľuďom nejde o slobodu. Ani o žiadne ideály. Sú prázdni, umelí, konformní a stádovití. A čo je horšie, oni sú ešte aj nekonečne gýčovití a chcú, aby boli všetci rovnako gýčovití ako oni. Chvalabohu, to sa nikdy nestane. Slovensko je našťastie miliónkrát lepšie, hodnotnejšie a múdrejšie ako sú jeho „celebrity“.

Nezapínajte telku, priatelia. Urobíte najlepšie.

Status na FB, 9. 4. 2018

Priemer: 4.8 (113 hlasov)
Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy