Predpoveď Stratfor 2015-2025

Počet zobrazení: 4402

Uznávaná americká spravodajská organizácia Stratfor, na čele ktorej je známy prognostik a politický analytik George Friedman, vydala najnovšiu už piatu predpoveď na najbližších desať rokov. Ide o krátkodobú predpoveď na päť rokov, prvá z nich je z roku 1996. Tieto predpovede sa zameriavajú na významné trendy a tendencie vo svetovom meradle.

Desaťročie za nami

Reštrukturalizácia sveta sa začala v roku 2008 invázou Ruska do Gruzínska a vypuknutím finančnej krízy. Predpovedali sme, že EU sa už nevráti k minulej jednote, Nemecko utrpí ekonomické straty a následne Poľsko navýši svoju regionálnu moc.

Konfrontácia Ruska s Ukrajinou ostane v pozornosti medzinárodného systému. Nemyslíme si však, že Ruská federácia vo svojej súčasnej podobe môže prežiť najbližších desať rokov. Príliš závisí od vývozu energie, autorita Moskvy bude klesať a dôjde k vnútornému rozdrobeniu Ruska.

Turecko sa stane regionálnou mocnosťou a bude súťažiť o vplyv s Iránom.

Čína ukončila cyklus vysokého rastu a nízkych miezd a vstúpila do éry nového normálu, čo predpokladá podstatne pomalší rast a pevnú diktatúru. Čína bude hlavnou ekonomickou silou, ale nebude dynamickým motorom globálneho rastu ako v minulosti.

USA ostanú hlavnou ekonomickou, politickou a vojenskou silou vo svete, ale budú sa menej angažovať ako v minulosti. Budú úmerne reagovať na dôležité strategické hrozby, ale nebudú zohrávať úlohu prvého, kto odpovedá. Bude to svet neporiadku s výmenou stráží v mnohých regiónoch. Jedinou konštantou bude trvalá moc USA, ktorá bude menej viditeľná a bude sa menej často uplatňovať.

Európa

EÚ nebude schopná vyriešiť svoje zásadné problémy. Nejde o eurozónu, ale o zónu voľného obchodu. Nemecko je ťažiskom EU, vyváža viac ako 50% svojho HDP, z toho polovicu do krajín EU. Má výrobné kapacity, ktoré nesmierne prekračujú schopnosť domácej spotreby.

Európa sa rozdelila na dve časti, neexistuje jednotná európska politika. Krajiny okolo Stredozemného mora a krajiny ako Nemecko a Rakúsko majú zásadne odlišné otreby a záujmy; čo vyhovuje jednej časti Európy, poškodzuje jej druhú časť.

Nacionalizmus významne posilnil, aj euroskeptické strany naľavo a napravo, čo sme predpovedali v 2005. Možno EU v nejakej podobe pretrvá, ale ekonomické, politické a vojenské vzťahy budú mať prevažne bilaterálnu povahu a stanú sa nezáväznými. Európu bude určovať znovuzrodenie národného štátu.

Do centra ekonomického rastu sa dostane Poľsko, jeho politický vplyv bude narastať, stane sa vodcom antiruskej koalície, ktorá obsiahne Rumunsko. Pri narastajúcej slabosti Ruska toto spojenectvo bude dominovať nielen v Bielorusku a na Ukrajine. Poľsko bude mať prospech zo strategického partnerstva s USA, ktoré budú takto presadzovať svoje záujmy v oblasti.

Rusko

Je nepravdepodobné, že Ruská federácia pretrvá. Budú sa opakovať ruské skúsenosti z 80-tych a 90-tych rokov, regióny sa stanú neformálnymi a formálnymi autonómnymi zložkami. Na západe sa Poľsko, Maďarsko a Rumunsko budú usilovať o znovuzískanie regiónov, ktoré v minulosti stratili v prospech Ruska. Severný Kaukaz sa vymaní z ruskej kontroly, región Karélie sa bude chcieť pripojiť k Fínsku. Na ďalekom východe sa osamostatnia oblasti, ktoré majú bližšie k Číne, USA a Japonsku než k Moskve.

Uvedené vytvorí najmohutnejšiu krízu najbližšieho desaťročia. Rusko disponuje obrovským arzenálom jadrových zbraní, otázkou je, kto ich bude kontrolovať. Vyriešiť tento problém dokážu iba USA.

Stredný východ a severná Afrika

Na Strednom východe sa dajú očakávať národné prevraty podľa vzoru Libanonu zo 70-tych a 80-tych rokov. Jednotlivé frakcie budú bojovať, podporované zvonku, čo bude mať za následok občiansku vojnu. Mocenské vákuum využijú džihádisti.

Spojené štáty vzhľadom na situáciu vo sveta a najmä v Rusku sa nebudú môcť sústredovať na tento región. V najbližšom desaťročí bude arabský svet nestabilný.

Východná Ázia

Problémom Číny v nasledujúcom desaťročí budú dôsledky spomalenia rastu. Čína a Japonsko sa môžu dostať do konfliktu, keď sa oslabia námorné záujmy Ruska. V správe identifikovali 16 krajín s populáciou 1,5 miliardy, kam vzhľadom na nízke mzdy pôjde rizikový kapitál – Mexiko, Nicaragua, Peru, Dominikánska republika/ Uganda, Etiópia, Keňa, Tanzánia, Bangladeš, Mjanmarsko, Sri Lanka, Laos, Vietnam, Kambodža, Filipíny, Indonézia.

Spojené štáty

USA budú vytvárať 22% svetovej ekonomiky, budú dominovať svetovým oceánom a budú disponovať jedinou interkontinentálnou vojenskou silou. Budú mať prospech z globálnej krízy. Nepredpokladá sa, že by USA zasiahla banková kríza v Európe, peniaze budú z Číny, Európy a Ruska plynúť do USA.

Celé jedno storočie USA mali starosti ohľadom možného hegemóna v Európe v rámci vzťahov Rusko-Nemecko. Nemecký kapitál a technológie spolu s ruskými zdrojmi a ľudskou silou by dokázali ohrozovať americké záujmy. Tomu sa USA snažili zabrániť v rámci prvej, druhej i studenej vojny. Toto sa v súčasnosti deje proti Rusku. Hoci predpovedáme úpadok Ruska, v krátkodobom horizonte predstavuje hrozbu. Niet istoty ohľadom pádu Ruska, mohlo by sa stať, že ak ruská politika expanzie bude úspešná, nemuselo by dôjsť k úpadku. USA budú robiť opatrenia v rámci tohto imperatívu. Budú chcieť vytvoriť aliančný systém mimo NATO, od Baltiku až po Bulharsko, ktorý by zahrňoval čo možno najviac krajín. Budú usilovať o zaradenie Turecka do aliancie, ktorá by siahala až po Azerbajdžan.

Na druhej strane USA sa budú na konci dekády zaoberať tým, aby úpadok Ruska nevyústil do nukleárnej katastrofy. USA sa nebudú angažovať pri riešení európskych problémov, nebudú viesť voju s Čínou a na strednom Východe budú zaangažované minimálne. Budú viesť globálne protiteroristické operácie napriek ich čiastočnej efektívnosti. K politickej kríze ohľadom narastania nezamestnanosti v dôsledku zvýšenej produktivity dôjde na konci dekády, až vo volebných rokoch 2028 a 2032.

Ponechávam bez komentára.

LADISLAV HOHOŠ

Namiesto komentára pozri

 http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/131-henry-kissinger-jestli-neslysite-valecne-bubny-musite-byt-hlusi?tmpl=component&print=1&layout=default&page=

[please note this is a SATIRE, which in many regards says the truth regarding the current situation, the interview is fiction, it never took place, some of the quotes are from Henry Kissinger]
http://www.globalresearch.ca/accurate-satire-henry-kissinger-if-you-can-t-hear-the-drums-of-war-you-must-be-deaf/28610

 

 

 

 

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984