Prečo považujem ekonómiu za zbraň hromadného ničenia.

Počet zobrazení: 2406

Pokračovanie k (TU)

Položme si niekoľko otázok:

  • Aký je rozdiel medzi medzi likvidáciou ľudí kalašnikovom, plynom, alebo hladom?

  • Aký je rozdiel medzi poškodením zdravia bodákom, žiarením, hladovaním, drogami či zdravotne škodlivými potravinami?

  • Aký je rozdiel medzi ničením prírody bombardovaním alebo pľundrovaním len kvôli zvyšovaniu objemu majetkov úzkej skupiny vlastníkov?

  • Prečo vojska USA pôsobia v 130 krajinách sveta? Bojujú proti biede a hladu alebo chránia ekonomické záujmy USA vo svete, aby odtiaľ prúdili zisky a lacná produkcia do USA? Negarantujú aby sa prehlbovala priepasť medzi chudobou a bohatstvom vo svete?

  • Prečo bola vyprovokovaná revolta na Ukrajine a USA do nej investovali 5 mil. USD? Ide o pomoc hladujúcim Ukrajincom alebo o vytvorenie koridoru na ich výraznejšie okrádanie a vývoz ziskov a materiálnych zdrojov z Ukrajiny.

  • Afrika potrebuje „demokraciu“ a zbrane, alebo potraviny, technológie a know how?

  • Myslite si, že Obama či Putin, ako ľudia (nemyslím na nich ako na prezidentov) majú osobný záujem na tom aby prebiehali „farebné revolúcie“ a ľudia sa zabíjali?

  • Ovláda človek ekonomické procesy alebo len sa im bráni? (viď krízy, programy vlád na ekonomické vyrovnávanie, boj proti chudobe a pod. v prevažnej miere bezúspešne)?

  • Nebola likvidácia socializmu a preferencia TRHu pravým opakom toho čo by mal človek spraviť aby zabránil celosvetovému kolapsu*1?

  • Príčinou I. aj II. Svetovej vojny boli ľudia alebo nahromadené ekonomické rozpory sveta?

  • Nebolo by správne, už dnes zaradiť ekonomických prominentov historický do kategórie kam radíme Michaila Kalašnikova, Roberta Oppenheimera a pod.

  • Nemalý by sme sa správať k ekonómii rovnako ako k takým zákerným produktom ľudského ducha ako DDT a azbestové produkty?

  • Čo čaká tento svet vzhľadom na ekonomické rozpory dnes vo svete, ktoré niekoľko násobne prevyšujú rozpory spred I. aj II. Svetovej vojny *1, *2?

  • Je pre ľudstvo podstatné či zahynie na účinky atómových zbraní alebo ekologickej katastrofy?

Fakty:

     - Nárast protirečenia nedzi chudobou a bohatstvom vo svete

narast_protirecenia_vo_svete.png

  • Počas II. (najničivejšej) Svetovej vojny 1939-1945 zahynulo 43 mil. ľudí (TU) čo je cca 6 mil. ročne. Dnes ročne hladom alebo chorobami spôsobenými hladom umiera (TU) cez 9 mil. z toho takmer 7 mil. deti mladších ako 5 rokov.

  • V roku 1820 najchudobnejší štát sveta (vtedy) Čína dosahoval HDP 0,53 USD na obyv., o 173 rokov neskôr v roku 1993 Etiópia už len 0,3 USD na obyv. (Zdroj: HUMAN DEVELOPMENT REPORT 1999 str. 51). Etiópia v roku 2003 už len 0,1 USD a Burundi 0,08 USD ( HUMAN DEVELOPMENT REPORT 2005 str. 266-269)

  • Na Slovensku:

    a. občan v roku 1990 spotreboval 452 kg základných druhov potravín (mäso, mlieko, ovocie a zelenina), v roku 2009 len 374 kg. Nemali sme vtedy nadváhu ale naopak dnes máme čoraz viac ľudí s nadváhou a aj podviživených, teda skupiny ľudí ktorých stav spôsobuje predčasnú smrť (Štatistické ročenky ČSSR a SR).

    b. Osoby pod hranicou chudoby v SR v roku 2008 588 tis. a v roku 2012 716 tis. (Štatistická ročenka SR)

  • Skutočnosť, že priepasť medzi chudobou a bohatstvom na Slovensku i vo svete prebieha po exponenciálnej krivke nie je zásluha ľudí ale matematických procesov vyplývajúcich z používaného ekonomického mechanizmu*2.

Takto stavať otázky a spisovať fakty by som mohol podstatne dlhšie ale považujem za potrebné položiť už iba jednú otázku:

Všetky tieto neduhy a bolesti svetovej spoločnosti vyplývajú z ľudskej povahy (povahy radového občana) alebo ekonomických nástrojov ktorými sa riadi tento svet?

Ak zoberiem v úvahu, že „zisk je stratou reálnej hodnoty vyjadrenej v peniazoch*2 a teda krádežou ktorú uskutočňuje virtuálny svet ekonómie voči človeku a prírode (bohatí sú len následnými prijímateľmi tejto lúpeže a ochrancami systému), potom moja odpoveď je jednoznačná „nie človek ale ekonomický systém tohto sveta je vinný za straty a škody na ľudských životoch a na prírode, vrátane I. Aj II. Svetovej vojny“!!!

Človek musí odmietnuť TRH, prevziať ekonomické procesy do vlastných rúk a tieto riadiť tak aby deaktivoval nahromadené rozpory medzi chudobou a bohatstvom, medzi človekom a prírodou!!! Inač ľudstvo zahynie a to drastickejším spôsobom ako bol kolaps Rímskej ríše či civilizácie Mayov.

Rezultát:

Ekonómia sa dá zdokonaliť, ale nedá sa opraviť. Ekonómiu možno len vyhodiť na smetisko dejín a nahradiť absolútne novou vednou disciplínou – disciplínou ktorá sa bude zaoberať reálnymi hodnotami (prírodou, človekom, jeho prácou a potrebami) a nie jedovatým virtuálnym svinstvom akým sú dnešné peniaze.

V Michalovciach 13.04.2014

Andrej Sablič

*1 – - „Ak naďalej budeme nadmerne drancovať prírodu a nezmiernime rozdiel medzi chudobným a bohatými, tak nakoniec civilizácia skolabuje“ Pravda z 11.4.2014 podľa štúdie NASA zverejnenej v žurnále Ecological Economics

*2- pozri (TU)

PS: Zatiaľ čo Marx a NASA popisujú následky a obviňujú ľudí, v *2 je analýza základnej príčiny (bunky) súčasného stavu a z nej plynúce procesy s ich matematickým zobrazením. Vina je pripísaná ekonomickému mechanizmu. ktorý ovláda človeka a nie naopak. Koniec koncov, ekonómovia ktorí uprednostňujú TRH, vlastne hovoria to isté len nevedia čo činia.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984