Poznámky o rozhodovaní

Počet zobrazení: 3929

 


Na moje "Poznámky o zastupiteľskej demokracii" som dostal pár komentárov, a keďže na základe týchto komentárov musím konštatovať, že je to moja nedôslednosť výkladu chcem tieto moje poznámky doplniť.


Na Slovensku prebehli komunálne voľby, a v Čechách začali zostavovať vládu. Politickí komentátori sa predháňajú v zostavovaní politických komentárov.  Zdá sa mi, že v podstate  ich činnosť sa nelíši od činnosti kartárok. Pozbierajú okrajové a verejne dostupné informácie a snažia sa ich poskladať do zdanlivo logických celkov. Je to trochu sarkastické, ale k tomuto konštatovaniu ma vedie skutočnosť, že sa zaoberajú informáciami a nie systémom.


Čo nemôžu komentátori urobiť, to je analýza podstaty, to sú toky financií a ich opodstatnenosť.  Nemôžu zistiť ako sa postrácajú "drobáky", ktoré hýbu politickým nebom a fungujú ako "báza v tranzistoru". Sú to príjmy exekutívy.


Neoplatí sa čítať politické komentáre. Stále si pripomínam dobré rady môjho priateľa Egona Bondyho, ktorý mi kládol na srdce že filozof by sa nemal zaoberať čerstvými informáciami, lebo sú zavádzajúce. Preto nečítal noviny, ale jeho prednášky boli zaplnené poslucháčmi a studentmi, lebo im mal čo povedať. Nie som filozof a chcem žiť on-line  a preto si sem tam prečítam čerstvé správy a vždy ma to na nejaký čas znechutí. 


Myslím že je treba sa vrátiť k obdobiu politického kvasu roku 1990. Vtedy sme hľadeli na nové politické smerovanie SDĽ, že bude hájiť záujmy "ľudí práce". V okamihu ako privoňali k politickej moci, a pár z nich sa stali členmi parlamentu a dostali sa do vlády spustil sa jeden kolaps za druhým až strana zmizla z politického neba. To isté sa stalo s reformovanou Komunistickou stranou. To isté sa stalo so stranou zelených na Slovensku. Predsedovi Strany zelených sa síce podarilo zachytiť vietor a odišiel do Europskej únie ako člen Smeru. Myslím že títo ľudia išli s úprimným predsavzatím zmeniť stav vecí, keď vstupovali do politiky. Systém ich zomlel.


 Ako to dopadne so stranou "Smer"? Najskôr bola lavicová, teraz je vládna a už dávno nie ľavicová.  A už skrýva toky "bázových financií" (osobných príjmov exekutívy) keď bude u moci nejaký čas a opozícia bude pracovať na tom aby spochybnila spôsob vládnutia koalície ako šafári ako koaličná strana a dostane sa Smer do opozície. O čo sa budú stále usilovať to budú kreslá v Bruseli, lebo tam sú lukratívne a stabilizované príjmy.  Je zaujímavé prečo sa nesprehľadňujú práve tieto finančné toky. Lebo to je ta "soľ nad zlato", ktorá je na tom najzaujímavejšia. Preto nezáleží na tom či politik ktorý sa dostal do exekutívy je odborník alebo nie je. Jeho úlohou je strážiť "bázové toky financií".  O toku globálnych štátnych financií je prípustná diskusia. O tom parlament alebo orgány štátnej exekutívy diskutujú "o dušu" a púšťajú informácie do masmédií. A masmédia sa o tieto informácie perú. Ale nikde v masmédiách nie sú analýzy vývoja príjmov v exekutíve. Určite by boli zaujímavé analýzy príjmov napr. poslancov v porovnaní s priemyselnou sférou. Ako rástli od roku 1990. Som presvedčený, že keby sa tieto informácie opublikovali, že by sme mali zasa ľudí na námestí a "štrngali by kľúčmi".


Počúvam masmédia - a s hrôzou sa dozvedám že obyvateľstvo sa nezaujíma o štátne financie alebo financie obcí a miest, lebo sa ich nedotýkajú. A príjmy exekutívy ktoré sú ukryté v sejfoch a na kontách bánk a sú k dispozícii iba "zvoleným orgánom" a o ich cestách a spotrebe  sa nikto nemá právo dozvedieť.


Tým že sme išli voliť sme údajne rozhodli o tom ako sa bude narábať  s "našimi peniazmi" (financiami získanými na daniach) a tým pádom by sme mali byť šťastní.
 "Voliči" už dávno prišli na to že o ničom nerozhodnú  a že  ich "účasť" vo voľbách hovorí len o tom že systém prekukli a nemá im čo povedať. Ale exekutíva má slúžiť obyvateľstvu a nie obyvateľstvu vládnuť. Má skladať účty o svojej činnosti a nie rozhodovať komu aké peniaze pridelí. Akoby nemáme perspektívu.


Čítal som na internete analýzu, prečo nemôže fungovať priama demokracia od "Institute of Leo XIII." Mimochodom je to inštitúcia financovaná cirkvou. Je zaujímavé, že "Inštitúte" zrovnáva priamu demokraciu s komunizmom a tvrdí, že priama demokracia je nezmysel a návrat ku komunizmu.  Pričom samotná katolícka cirkev je najbyrokratickejšia organizácia na zemeguli.
Je zaujímavé že na princípe priamej demokracie  funguje tak prestížny orgán, ako je OSN ale štát na tomto princípe podľa "Inštitute"  nemôže fungovať. To reagujem na pripomienku jedného čitateľa, ktorý tvrdil že priama demokracia je nezmysel.


Podľa môjho názoru je potrebné o tom diskutovať a vraciam sa k tomu čo som už konštatoval, že samotná exekutíva nepustí svoju moc pri rozdeľovaní peňazí, lebo dnes ju má a rozdeľovanie peňazí bez toho aby je niekto bral na zodpovednosť to je to najlákavejšie na vládnutí.
Stretol som sa s obcami, kde starostovia v podstate spravovali obce systémom priamej demokracie a nechali rozhodovať obyvateľstvo o veciach verejných. Som presvedčený, že obrátenie finančných tokov (rozhodovanie o nich) je cesta ako zmeniť vládnutie. Len musíme hľadať systém.


Stanislav Dobrovodský
1.1.2014

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984