Peter Zajac-Vanka: Prečo padajú diaľničné mosty....

Počet zobrazení: 3443

Strašidlo verejných súťaží, tendrov a aukcií.
Predstatve si, že rodina rozhodne,že potrebujete na byte nové vchodové dvere. Majú byť zamykateľné, pekné, mohutné, bezpečné, ľahko používateľné, žiadne s “guľou”, ktorá sa zabuchne ak máte kľúče vovnútri bytu... a primerane lacné. Tí, čo rozhodujú, vedia, že práve CENA je to rozhodujúce kritérium. Kasa nepustí.Aby vás nepodozrievali, že ste dali zarobiť kámošovi Lacovi od susedov, vypíšete verejnú súťaž na domové dvere.

Prihlási sa mnnožstvo dodávateľov. Vyberáte. Kritérium CENA je až na ... prvom mieste. Najprv vylúčite ponuky, kde sú dvere drahé a pekné. Potom tie drahé a mohutné. Potom tie drahé a bezpečné, potom tie “s guľou”, lebo sú tam aj tie lacnejšie... a práve tie najlacnejšie vyberie rodinná rada a tešíte sa, že za pár šupov budete mať dvere hlavne ľahko používateľné a lacné.

Prídu ich namontovať... vysadia staré dvere, v cene je aj ich likvidácia na triesky do kontajnera. Pozeráte sa a radujete, že toto všetko je v cene. Potom príde na rad osadenie dverí: narolujú asi poldruha metra krát dva metre papundeklu, nalepia, urobia otvor pre háčik akože kľučka, vývrtkou vyvŕtajú kukátko ... všetko to zamknú klasickým zámočkom na kasičky, odovzdajú vám kľúčiky a dajú vám podpísať prevzatie dverí. Pamätáte sa? Aj v seriáli Panelák už také dvere boli, dokonca plachtové.

Že nezmysel? Prečo? Verejná súťaž! Vyhral v nej transparentný dodávateľ dverí, ktorý najlepšie splnil to HLAVNÉ KRITÉRIUM = NÍZKA CENA.

Od istej chvíle sa v ekonomike niečo zlomí a už ide bez škrupulí iba po výsledku, nezaujíma ju, čo je dobré, čo je zlé, hlavným kritériom je šetrenie. A vo verejných súťažiach – CENA. Volajú to aj “účtovnícka ekonomika”.

Nebudem rozoberať tú “istú chvíľu” v globálnej ekonomike, stačí, že ma straší, že tá “istá chvíľa”, ten bod zlomu, nastal už aj v našej malej slovenskej realite.

Iba toť nedávno sa zrútil našťastie ešte neobývaný blok administratívnej budovy stavaný developerskou firmou v Bratislave, prepadol sa celý nový areál až kdesi do podzemia hĺbených garáži... nedávno “padla” strecha ešte neskolaudovaného novopostaveného zimného štadióna, teraz “padol” diaľničný most ešte ani len nedokončeného úseku diaľnice (chvalabohu, hovorím si).

Čo sa to deje?

Deje sa to, že ekonomika už prekročila “bod zlomu” v ktorom dbala na ľudí a na prevádzku, na účel, kvôli ktorému ekonomika buduje a vytvára hodnoty. Dnešná ekonomika, a to aj na Slovensku, je tu a existuje výlučne kvôli ekonomickým výsledkom, kvôli znižovaniu nákladov a zvyšovaniu ziskov.

A občianska pravica tomu na Slovensku ešte výrazne napomáha tým, že chce od ekonomiky, aby bola “transparentná”, teda aby sa súkromné investície zapájali do verejných zákaziek “priehľadne” a preto formou verejných súťaží, tendrov, aukcií.A verejné súťaže, tendre, aukcie, to sú všetko mechanizmy, ako dosiahnuť tú najnižšiu cenu a ešte mať aj “ruky čisté”, že veď my sme nikoho neuprednostnili, my nič... my iba trotli.

V posledných rokoch sa rozmohli elektronické aukcie pri nákupe rôznych tovarov pre verejné služby.

Nemocnice napríklad nakupujú hygienické potreby cez aukcie. Kto dá lacnejšie, vyhrá... takto som sa stretol v Čechách s úkazom, že toalety v nemocniciach sú chronicky upchaté, lebo sa kupuje ten najlacnejší “nepotopiteľný” toaletný papier, ktorý nabobtná a upcháva ...

že veľké jedálne nakupujú ten najlacnejší potravinársky sortiment, v ktorom sú potom ako samozrejmé poľské kurčatá plnené chladiarenskou vodou, maďarské prifarbované hovädzie, jablká zbierané popri TIRáckych výpadovkách a podobne...

Ako funguje taká “aukčná, účtovnícka ekonomika”? V prvom roku je aj dodávateľ nadšený – predá aj to čo mal na skladoch, v druhom roku má problém – chce to ešte znížiť viac cenu, no ale to by nezarobil, a tak začne špekulovať, ako obísť kvalitu, ako ušetriť bez ohľadu na potreby či zdravie užívateľa.

Ten tretí rok je osudový – lebo sa objavia noví dodávatelia, ktorí i nášho dodávateľa hravo vytlačia z trhu – sú ešte lacnejší – zvyčajne ide o dodávky na hranici i za hranicou legálnosti – pašované, falšované tovary, bez veterinárnych a iných kontrol, no a osudový je štvrtý rok – väčšinou sa to prevalí formou škandálu, nejakého obrovského prušvihu u spotrebiteľov, hnačky, choroby, nedostatky v použitom tovare, povedzme i pády budov a mostov...mám pocit, že naša ekonomika už vstúpila do toho štvrtého roka.

Že si vymýšľam? Nech sa televízie opýtajú a preveria, koľko obchodov sa už u nás deje “normálne” a koľko percent sa obchoduje na elektronických aukciách, cez vyhlásené tendre, verejné obstarávanie – a prečo musí byť vždy rozhodujúcim kritériom CENA.

Príjemné aukčné ráno, čo dnes hodláme kúpiť? Čo spadne? Čím sa otrávime?

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984