Pán Albert Marenčin vo sviežej forme

Počet zobrazení: 4285

Včera u Červeného raka sa Albert Marenčin predstavil vo svojej absolútne sviežej forme, formuluje vety s bohatým slovníkom tak, že sa dajú rovno publikovať. Prešiel v spomienkach od svojho pôsobenia v SNP, kam sa dostal na odporúčanie žandárskeho náčelníka, ktorý vedel, že z domu Marenčinovcov odchádza pre povstalcov mäso, múka, chlieb a iná poživeň. Albert ešte pred prísahou očakával, že dostane zbraň, ale jeho veliteľ mu povedal: samopal môže dostať každý, ty budeš robiť dôležitejšiu prácu, na ktorú máš predpoklady. A robil. Dostal napríklad dva milióny korún, s ktorými vo Svite zaplatil za topánky pre povstalcov, bol spojkou medzi veliteľmi, dostal sa ku generálovi Petrovovi...

A potom, po vojne Paríž, kam sa dostal namiesto Grenoblu. „Ty si si napísal, že chceš študovať francúzštinu, tú môžeš študovať v ktoromkoľvek meste, rovnako v Grenobli ako v Paríži,“ povedal mu organizátor pobytu. „Tak som si napísal, že chcem študovať žurnalistiku, a keď je to možné iba v Paríži, tak beriem aj Paríž,“ vynašiel sa. Tam sa stal vďaka Theovi H. Florinovi a Vladimírovi Clementisovi aj tlačovým tajomníkom Mierovej konferencie v Paríži. Potom doma, od roku 1949 do 1972 filmová epopeja – vďaka nemu Robbe-Grillet nakrútil na Slovensku s Trintignantom film Muž, ktorý luže. „Filmy sa obyčajne nakrúcajú tak, že sa napíše scenár, ale Robbe-Grillet najprv nakrúcal, na pľaci tvoril. Scenár sa napísal dodatočne, po hotovom filme...“

A bolo by toho na rozprávanie ešte veľmi veľa. Teda – bude, veď pán Marenčin má ešte iba 95 a najstarší básnik na svete, Francúz Georges-Emmanuel Clancier, 103 rokov. Želajme si, aby mu to stále rovnako myslelo a bol na svete šťastný. Zaslúži si.

Status na FB, 1. 8. 2017, titulok Slovo

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984