Občan Genet

Počet zobrazení: 3799

Edmont-Charles Genet sa narodil vo Versailles už v roku 1763, no svet si ho pamätá ešte stále ako človeka a politika, ktorý mimoriadne opovrhoval monarchiami všetkých druhov. Dával to príliš najavo aj počas svojho pôsobenia v cárskom Rusku. Dokonca bol neúctivý aj voči takej panovníčke, akou bola v tých časoch Katarína Veľká, považovaná za osvietenú imperátorku. Nečudo, že ho vypovedala zo svojej krajiny a vyhlásila ho za personu non grata. S poznámkou, že jeho prítomnosť v Rusku je nielen zbytočná, ale aj neznesiteľná. Človek by si myslel, že tým sa jeho politická kariéra skončila, pretože ani revolučné Francúzsko si neželalo mať komplikované vzťahy s touto veľkou krajinou, malo dosť problémov so Španielskom a Anglickom. Ak si však zalistujete v Dejinách Spojených štátov amerických, ktoré napísal George B. Tindall, nájdete v nich aj zaujímavú pasáž pod názvom Občan Genet. Dozviete sa, že Francúzsko sa ani potom svojho diplomata nezrieklo  a vyslalo ho ako vyslanca do inej veľkej krajiny, na druhý koniec sveta – do Spojených štátov. Netrvalo dlho a už na jar v roku 1793 vystúpil tento Francúz z vojnovej lode Embuscade na pôdu v  krajine, v ktorej už  prezidentoval George Washington.

Aj na pôde Spojených štátov, ako píše  George B. Tindall, neprestal tento diplomat robiť okolo seba problémy. Namiesto toho, aby v prvom rade zašiel za prezidentom a požiadal ho o akreditáciu, začali ho zaujímať celkom iné veci. Vyvolával nepokoje v pohraničí, podporoval pirátov, aby prepadávali anglické a španielske obchodné lode, paktoval s pozemkovými špekulantmi, organizoval a podporoval dobrovoľníkov na boj proti Britom a Španielom za ich nepriateľské postoje voči Francúzskej revolúcii. Jeho výstrelky a správanie zašli až tak ďaleko, že začali ohrozovať americké záujmy a ich neutralitu, pretože sa všemožne usiloval zatiahnuť Spojené štáty do vojny proti Španielsku a Veľkej Británii. Genet začal byť veľmi rýchlo nežiaducou osobou, pretože svojím konaním napomáhal anarchii a neporiadku. Napomáhal vlastne aj tomu, že nechtiac schladil americkú snahu pomáhať francúzskej revolúcii. Washington požiadal o jeho odvolanie.

Ubehlo zopár storočí od čias, čo Spojené štáty dali svetu jasne najavo, že nestrpia, aby sa im po ich krajine potuloval niekto z vonku, kto by chcel ohrozovať ich záujmy, vyvolávať nepokoje, neporiadok a anarchiu. Občan Genet je dôkazom toho, že už pred storočiami vedeli proti podobným indivíduám rázne zakročiť. Nerob iným to, čo by sa ti nepáčilo, keby to iní robili tebe, odkázal mu americký prezident George Washington, keď sa ho zbavil, no predsa mu poskytol  azyl. Vedel totiž, že ak by sa tento diplomat vrátil späť do Francúzska, čakala by ho tam gilotína. Vo Francúzsku sa vlády  zmocnili už jakobíni a Geneta mali na zozname girondistov. Všetci americkí prezidenti v príhovoroch k  národu a odkazoch svetu  často čerpali myšlienky z podobných morálnych múdrostí a zdrojov, ktoré im zanechali  predkovia. Len jednu vec si neosvojili z tohto odkazu, že aj pre nich by malo platiť to, čo platí pre iné národy.  Ak by  si to osvojili, potom by sa spolužitie národov možno uberalo iným smerom. To by sa však táto krajina musela zriecť svojej ideológie, že je vyvolenou krajinou, obnoviteľkou sveta a, ako tvrdil už jeden z jej prvých prezidentov J. Adams, za nimi vraj stojí grandiózny Boží plán oslobodzovať celé ľudstvo. Ako vidno, plnia tento plán dôkladne a oslobodzujú všetky možné národy vo všetkých častiach sveta. Čo na tom, že v ich prípade neplatí – Nerob iným to, čo nechceš, aby robili tebe. Len si spomeňme, kde všade použili podobné praktiky, aké používal občan Genet. Juhoslávia, Ukrajina... to by mohli byť iba dva príklady z mnohých. Najčerstvejšie udalosti z Maďarska tiež svedčia o tom, že sa tam alebo niekde v blízkosti, tiež pohybuje nejaký „Genet“ a poriadne komplikuje Viktorovi Orbánovi život. Je to iba zopár dní, čo sa posťažoval vo verejnoprávnej televízii na prvom kanáli Magyar Televízio, ako veľmi zasahujú Spojené štáty do vnútorných záležitostí krajín v strednej Európe. Američania vraj chceli postaviť v Maďarsku jadrovú elektráreň, no nedostali objednávku... citovala ho aj Pravda 24. 12.

– Chcú nás zatiahnuť do konfliktu, ktorý nám nevyhovuje, musíme zostať mimo neho, nechceme sa podieľať na studenej vojne medzi USA a Ruskom, vyhlásil Viktor Orbán. Vari najostrejšie ho skritizoval za jeho niektoré vyjadrenia senátor McCain. Par dní predtým sa (21. 12), ozval na stránkach Pravdy aj Ján Čarnogurský na tému Plynové trápenie. Bulharsko vraj navštívili traja americkí senátori a Bulharsko ako poslušný žiačik spolu s EK odvolali súhlas s výstavbou Južného prúdu. Možno sa mýlim, ale aj v tomto prípade je cítiť praktiky starého Geneta, ktorý príde do inej krajiny a snaží sa tam presadzovať americké záujmy v energetickej a obchodnej politike. Keby len to. Tak ako sa snažil občan Genet  vtiahnuť Ameriku do vojny s Anglickom a Španielskom, tak  sa dnes pokúšajú, ako vidno, iní „Genetovia“, vtiahnuť iné národy do studenej vojny s Ruskom. Hlavné je, že  sa to deje ako súčasť grandiózneho „Božieho plánu“, o ktorom sa zmienil starý prezident J. Adams.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984