Neviem, asi to píšem zbytočne.

Počet zobrazení: 2830

Priznám sa, že keď som písal svoj blog „Povie mi niekto kam kráča dnešný svet“ očakával som nejaké reakcie, že kladená otázka vyprovokuje nejaké odpovede. Ozval sa iba pán Sablič, ale len v kontexte jeho vlastných bologov v ktorých poukazuje dôsledky diania vo svete vplyvom ekonomických väzieb. Mojím cieľom bolo však poukázať na komplexné dianie v súčasnom svete a to hlavne v pohľade na dominujúce úsilie USA ako určujúcej veľmoci. Dnes sa k nastolenej téme vraciam, i keď sa možno budem opakovať, lebo Ukrajina môže byť rozbuškou pre celosvetovú katastrófu.

Napätie okolo Ukrajiny sa stále vyostruje pričom jedna strana obviňuje druhú z podnecovania nepokojov a eskalácie napätia. Kde hľadať pravdu.

1. Spolu s pánom Sabličom ( tak som jeho príspevku rozumel ) hovorím, že ekonomická situácia je základný činiteľ, ktorý určuje politické dianie. Z tohto pohľadu ruská ekonomika je dlhodobe v raste, teda nie je dôvod na vytváranie na nejaké nestabilné procesy. Naproti tomu USA vlastne vyvolali ekonomickú krízu, ktorá v podstate ešte stále pretrváva, ktorá práve v dôsledku závislosti Európy na USA sa do Európy preliala, dokonca ovplyvňuje celosvetové dianie. Ako vynucujúce opatrenie USA so svojimi satelitmi hrozia Rusku stále prísnejšími ekonomickými sankciami. Nie je v tom aj snaha zastaviť rast ruskej ekonomiky ? Hrozia zastavením vkladov ruským a ukrajinským oligarchom v zahraničných bankách. Je to už známe opatrenie ktoré už bolo urobené niekoľkokrát, napríklad v prípade Líbyje a s kontami Kadáfiho, predtým v prípade Iraku s kontami Saddáma Husajna a aj iných. Peniaze sa mali vrátiť do svojich materských krajín. Tie sa však, napriek rétorike predstaviteľov USA, zamiešali do štátneho rozpočtu USA.

2. Rétorika predstaviteľov USA a ich nohsledov hovorí o potrebe ochrany demokracie. Neviem či sa niekto, kto nezaujate sleduje dianie vo svete je ochotný tomuto uveriť. Vie mi niekto uviesť krajinu, kde po vojenskej intervencii USA bola etablovaná aspoň formálna demokracia ? Posledná informácia – USA dodá Egyptu 10 vrtulníkov. Pokiaľ viem nepokoje v Egypte začali v dôsledku prevažne sociálnych problémov. Krajina je podnes zmietaná nepokojmi s tragickými následkami na ľudských životoch. Pochybujem, že 10 vrtulníkov, neviem či budú grátis, im túto situáciu pomôže vyriešiť.

Rusko získalo Krym, ktorý historicky patril Rusku a v podstate, istým nedopatrením sa dostal k Ukrajine, s prevažnou väčšinou ruského občanstva, bez jediného výstrelu a ujme na životoch. Naviac tu bola podpora občianského referenda. V krajine následne začali platiť zákony RF a život pebieha bez konfliktných situácií.

3. Neviem ako je potrebné pre ochranu demokracie odpočúvať a špehovať obyvateľov planéty. To aj predstaviteľov spojeneckých krajín a aj keď sa to až tak verejne nepretrása, aj vlastných obyvateľov krajiny. Že to USA vykonávajú dlhodobo svedčí o cielenom zámere. A ako zámer, skôr ako ochrana demokracie, mi pripadá získať informácie pomocou ktorých by odpočúvaná osoba bola vydierateľná, alebo aby bolo možné aspoň vyvíjať na ňu cielený nátlak.

4. Z geografického hľadiska je Rusko súčasťou Európy či sa to niekomu páči, alebo nie. Cuzdzím elementom, ktorý do Európy nepatrí sú Američania. Vo svojom blogu „Povie mi niekto kam kráča dnešný svet“ som popísal, myslím, že dostatočne, ako USA dostali pod svoju kontrolu cez NATO celú Európu až po hranice Ruska. NATO vzniklo v roku 1949, že vraj z potreby ochrany pred vtedy ešte len vznikajúcim blokom socialistických štátov na čele so ZSSR. To Varšavská zmluva ešte nebola, vznikla až v roku 1955. Varšavská zmluva zanikla, NATO zostalo. Dnes až po hranice s Ruskom a znovu sa musí aktivovať na ochranu proti Rusku. Dnes už v podstate nie je až kam NATO tlačiť, ešte snaď Armensko a Gruzinsko, ktoré vraj na to čakajú. V hre bola ešte Ukrajina, cez ktorú je k Moskve najbližšie, ale ono sa to akosi zadrhlo. Tak treba pomôcť a získané územie zabespečiť vojensky, napokon zo základní v Estonsku či Lotyšsku nie je Moskva až tak ďaleko.

 

Myslím, že ľudstvo vo svojej histórii ešte nikdy nebolo tak blízko celosvetového konfliktu, ani v čase Suezkej, či Kubánskej krízy ako teraz. A to konfliktu fatálného pre celé ľudstvo vzhľadom na vojenský potenciál oboch strán. Je úplne jedno, ktorá strana zapáli zápalnú šnúru pre zozbušku.

Ešte poznámka : USA už histórie nemali ďaleko k použití svojich najmodernejších vojenských prostriedkov, či už to bola atomová bomba v Hirošime, napalm vo Vietname, alebo superpresné bombardovacie systémy na belhradskú nemocnicu, či televíziu.

 

Rozmýšľam prečo som toto všetko napísal. Môj hlas je hlasom volajúceho niekde na púšti. Hovorím si však, čo ak by to prečítal nejaký poslanec so SMERU, napríklad pán Blaha. Hlási sa k ľavici, podľa jeho vyjadrení je iste proti vojne. Ak mám pravdu snaď zapôsobí aj v parlamente a Slovensko na medzinárodnom poli. Snaď mi aj napíše, že sa mýlim, že nemám pravdu. Alebo niekto iný...

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984