Nastupuje oligarchia

Počet zobrazení: 3784


To, že oligarchov majú  v Rusku a na Ukrajine, neznamená, že v USA nie sú superbohatí ľudia, len ich nenazývajú oligarchovia.

Zatiaľ o rokovaniach finančných a priemyselných gigantov zastupujúcich USA a Európu známych pracovne a zatiaľ len nepriamo s označením počiatočných písmen TTIP (Transatlantic  trade and investment partnership) nevieme nič. Ale sú už i u nás vzdelanci (E .Chmelár a L. Blaha), ktorí o prebiehajúcich procesoch niečo vedia a hovoria, že ozbrojené konflikty prebiehajúce v súčasnosti vo svete ich majú prehlušiť. Obaja už naznačili, čoho sa máme v budúcnosti obávať a čo nie je povzbudivé pre nás.

Podstata ich znepokojenia o týchto rokovaniach, ktoré trvajú už rok, je založená na tom, že prebiehajú mimo oficiálnych vládnych, formálne mocenských orgánov štátov, ale aj EÚ. O nich má vedieť len niekoľko osôb, predsedovia niektorých  komisií EÚ a poslanci štátov združených v EP nevedia nič. Volajú preto po informáciách.

Aj preto sa do švédskej eurokomisárky s budúcou agendou obchodu opreli poslanci, aby sa jej v rámci „grilovania“ pýtali adresne na rovnakú tému, na prípravu dohody o voľnom obchode medzi USA a EÚ.

Hlavným problémom v budúcnosti sa javí urovnávanie sporov medzi oligarchami, majiteľmi priemyselných korporácií, pracovne nazývaných v tomto konaní investori, a štátmi, o čom nevie nič ani ona, Cecilia Malmströmová, eurokomisárka.

Ide o oblasť, v ktorej krajiny EÚ sú údajne solidárnejšie so svojimi občanmi v ochrane životného prostredia i práv pracujúcich ako v USA .No Nemecko mechanizmus urovnávania možných sporov v zmluve vidieť nechce. Iste má na to svoje dôvody ako rozhodujúci hráč na európskom kontinente.

Trend je zrejmý, oslobodiť podnikanie od nežiadúcich zásahov štátu do ich podnikateľských zvyklostí, čo by v budúcnosti fakticky paralyzovalo funkciu štátu. Robí sa tak síce už aj teraz, ale predsa isté dekórum pre inštitúciu, ktorou je štát, existuje aspoň vo volebnom systéme a nadhodnocovaní významu zastupiteľskej formy účasti občanov na riadení štátu. Ale prakticky i v tom sú skúsenosti, že u nás prvým opatrením privatizérov bolo vytlačiť odbory za brány fabrík a teraz v Krupine u WAY, ktorá ohlásila odchod zo Slovenska, čo  odôvodňuje postojom zamestnancov a odborovej organizácie o vyplatenie zadržiavaných miezd. Veď stredovek je za nami, alebo sa chystáme do neho vrátiť účelovou dohodou oligarchov?

To všetko práve tajnými rokovaniami medzi reprezentantmi bankovej i priemyselnej oligarchie zvyšuje obavy, čo z rokovaní vyjde ako hotové, dlho precizované a čo bude potrebné len formálne podpísať predstaviteľmi štátov alebo len EÚ.

Podľa výsledkov fungovania parlamentnej demokracie vedia všetci, i oligarchovia na oboch stranách oceánu, že v práci parlamentov je veľa rečnenia, veľa kompromisov a málo užitočných produktov ich  práce Ak oligarchom ide o prekonanie tohoto neduhu, potom by to  nemal byť nedostatok prípravy dohody so skratkou TTIP. Iste to nebude ale rozhodujúce, skôr ide o oklieštenie práv zamestnancov nadobudnutých rokmi zápasov, ktoré chráni už len štát, a čo má zastrieť ich úsilie o jeho vylúčenie  pri rozhodovaní v sporoch.

Uvidíme, čo prinesie budúcnosť a ako podpis dohody TTIP ovplyvnia súčasné konflikty v našom okolí. Stačí kričať?

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984