Na obranu Múzea SNP a Stana Mičeva * Podpíšte petíciu

Počet zobrazení: 1221

O Jaroslavovi Naďovi som nikdy nemal vysokú mienku. Ale to, čo predvádza v súvislosti s Múzeom SNP, je komunikačné dno. Vedeniu múzea sa o .i. verejne vyhráža kontrolou zákaziek, ktoré sa mu nezdajú. „Aj o tom sa budeme baviť. Aj o Nočných vlkoch v múzeu. Aj o tom, či sa štátny zamestnanec má politicky angažovať a zneužívať na to svoju funkciu,“ napísal minister v piatok a myslím, že týmto dôvetkom povedal k svojej motivácii prevziať kontrolu nad múzeom viac, než by si želal.

Ešte raz a pomaly:

Minister obrany sa snaží verejne zastrašiť riaditeľa múzea cez jeho pracovné miesto. Je odhodlaný ho profesijne zlikvidovať (aj) kvôli Stanovej politickej angažovanosti. Dôvod? Dovolil si kritizovať ministrov zámer. Odhliadnime teraz od úsmevného faktu, že Naď ani len nevie, v akom zamestnaneckom pomere Mičev pracuje. Pretože Mičev štátnym zamestnancom nie je. Môže byť však ďalším ľavičiarom, ktorý príde o prácu. A toto už fakt zaváňa mccarthizmom na slovenský spôsob.

Ak bude Naď v tomto smere aj naďalej aktívny, tak má dobre našliapnuté k diskriminácii na základe politického presvedčenia, lebo – povedzme si na rovinu  práca v štátnej či verejnej službe (až na výnimky definované zákonom) neznamená problém. Veď súčasná garnitúra poobsadzovala značnú časť štátnej a verejnej správy svojimi ľuďmi: kandidátmi, okresnými či krajskými funkcionármi atď.

Myslím, že v tomto momente by sa ľavica mala jednoznačne postaviť za Múzeum SNP a jeho riaditeľa.
 

Odborná verejnosť – ako inak – ignorovaná

Ale späť k múzeu. Ministerstvo kultúry sa doteraz k múzeu správalo macošsky. Preto ministerka Milanová ani nejako extra neprotestovala, keď si ho Naď vypýtal pod obranu. Odborná verejnosť bola z celého procesu – typicky pre súčasnú koalíciu – vynechaná. Minister Naď sa síce na facebooku oháňal tvrdením, že Múzejná a galerijná rada presun Múzea SNP privítala, samotná rada však Naďove slová dementovala: https://dennikn.sk/minuta/2381376/

A na dôvažok, múzeum sa ako celok rozdelí. Väčšina prejde pod obranu, no digitalizačné centrum a expozícia v Štátnom múzeu Auschwitz-Birkenau zostane pod kultúrou. Mičev to nazval, že múzeum prejde pod obranu „ako otrhaná hus“.
 

SNP presahuje armádu – má celospoločenský rozmer

Povedzme si otvorene jednu vec: Slovenské národné povstanie nemalo len vojenský rozmer. Na jeho príprave sa podieľal aj politický odboj (komunistický a občiansky), exilová reprezentácia v zahraničí, verejné inštitúcie (aktívny bol rozhlas, Národná banka Slovenska), partizánske jednotky v drvivej väčšine zložené z civilistov. A bolo to práve civilné obyvateľstvo, ktoré si kvôli povstaniu prešlo mukami. SNP zasiahlo a zanechalo hlbokú stopu prakticky vo všetkých civilných sférach života – od kultúry cez školstvo až po hospodárstvo. Celé desaťročia je zdrojom národnej hrdosti a základom slovenskej antifašistickej tradície. SNP patrí celému Slovensku. A preto by si aj Múzeum SNP malo zachovať svoju širokospektrálnosť a neopúšťať rezort kultúry.

V tomto kontexte je preto na mieste skôr otázka či by Múzeum SNP nemalo získať štatút verejnoprávnej inštitúcie. Namiesto toho, aby si kontrolu nad ním uzurpoval zakomplexovaný minister, ktorý je zrejme presvedčený o tom, že keď vojaci musia jazdiť na technike, ktorá by mohla byť múzejným exponátom, tak sa o skutočné múzejné exponáty dokážu odborne postarať.

A propos, pán minister, keď vám tak ide o vojenské pamiatky, čo tak aspoň nateraz nechať stabilne fungujúcu inštitúciu a radšej z prostriedkov obrany ratovať stovky pamätníkov a hrobov roztrúsených po celom Slovensku (ale aj v zahraničí), ktoré sú v mnohých prípadoch v nedôstojnom stave, lebo ich udržiavanie leží do veľkej miery na pleciach samospráv?
 

PODPÍŠTE PETÍCIU

Priatelia, touto cestou by som vás chcel vyzvať, aby ste podpísali petíciu za zachovanie Múzea SNP v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva kultúry.

Zatiaľ je tam okolo 1 600 podpisov, no som presvedčený, že ich počet bude rásť.https://www.peticie.com/peticia_za_zachovanie_muzea_snp_v...

Ďakujem za podpis každého z vás.

(Status na FB 10. mája 2021)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984