Reklama
Reklama

Možno zomrie aj Martin Šmíd

Počet zobrazení: 2561

Nik z tých, či si pamätajú na udalosti z novembra 1989, určite nezabudol na fiktívnu obeť študentských nepokojov Martina Šmída. Stačilo, aby si chronická klamárka Drahomíra Dražská vymyslela, že polícia zabila pri protestnom pochode študentov jej priateľa z detských rokov a správa sa okamžite rozšírila. Uveril jej dokonca i disident Petr Uhl a postaral sa o to, aby sa prostredníctvom Slobodnej Európy dozvedel o tom celý svet. Informácia, podľa ktorej polícia zabila počas zásahu proti študentom jedného z nich, dala do pohybu neuveriteľné množstvo ľudí, následkom čoho padla aj posledná komunistická vláda. Nedalo sa už  zastaviť chýr o smrti mladého študenta z Matematicko-fyzikálnej fakulty UK Praha, ktorý, aj keď bol vymyslený, veľmi dobre poslúžil na rozpútanie potrebných emócii v národe. Zbytočne sa už snažili jednotlivci presviedčať davy ľudí, že nič takého sa nestalo, nepomohli ani vyjadrenia lekárov, že v ich nemocniciach k žiadnemu úmrtiu neprišlo, ani Martinových rodičov, že ich chlapec žije, že všetko je v poriadku. Nikoho už nezaujímalo ani to, že Petr Uhl túto informáciu dementoval. Ako to dopadlo, všetci dobre vieme. Je však až neuveriteľné, ako dokáže jedna vymyslená, nikým nepotvrdená a neoverená informácia rozpútať medzi ľuďmi až také vášne, že je z toho revolúcia. Je síce pravda, že k tej revolúcii by prišlo skôr či neskôr aj bez pričinenia jednej bláznivej ženskej, no pravdou je i to, ako ľahko človek podľahne všelijakým chýrom, ak sú mu šikovne naservírované.

Nie je teraz obdobie, aby sme si pripomínali výročie nežnej revolúcie, ale je tu čas, aby sme si usporiadali vo svojich hlavách myšlienky a sústredili sa na to, že už o krátky čas pristúpime k volebným urnám a budeme rozhodovať o tom, kto bude naďalej riadiť túto krajinu. Aj voľby sú takou malou revolúciou, pretože tiež dokážu zmiesť z politického života, hlavne však z vysokej politiky, každého, kto sa neosvedčil alebo kto nemá našu dôveru. Všetci však vieme, že volič, tak ako aj jeho zástupca v parlamente, je prelietavé plemeno a stačí málo, aby sa začal premiestňovať z košiara do košiara. Aj vymyslená lož, ktorú vypustí z úst nejaká Drahomíra Dražská môže mať za následok zmenu jeho rozhodnutia. Niet už času na preverovanie alebo overovanie klamstva, takže aj všelijaký výmysel môže poriadne rozbúriť predvolebnú hladinu. Než sa dokáže jeho pravdivosť alebo zlý úmysel, bude už po voľbách, teda neskoro. Preto nedôverujem všelijakým chýrom na poslednú chvíľu, považujem ich za  úsilie zvrátiť smerovanie Roberta Fica do vlády, teda okresať mu preferencie. Myslím si, že štyri roky vládnutia strany Smer-SD a výkony niektorých opozičných poslancov v parlamente boli dosť čitateľné, aby nám všetkým bolo jasné, či sa treba púšťať s nimi do nejakého dobrodružstva.

Zo všetkého najviac, sa však obávam, že v tomto predvolebnom období, ktoré by malo mať pokojný priebeh, sa zrazu dozvieme o nejakom „Martinovi Šmídovi“, ktorý zomrel v nemocnici, lebo sa mu v nej nedostala  potrebná starostlivosť. Štrajkujú v nej zdravotné sestry. Ktovie, koľko ľudí má už  v takom prípade pripravený scenár, ako by vďaka tomu vykrútili Robertovi Ficovi krk.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy