Reklama
Reklama

Monika Beňová: Prečo to náhlenie vlády SR

Počet zobrazení: 583

Zajtra letím do Štrasburgu, kde okrem iných tém a rokovaní budeme voliť aj nové vedenie Európskeho parlamentu, do ktorého za našu frakciu kandidujem.

Rada by som sa však pár vetami vyjadrila aj k aktuálnej vnútropolitickej téme, ktorou je pripravovaná zmluva s USA.

V prvom rade som zatiaľ od žiadneho predstaviteľa súčasnej vlády nepočula dôvod, pre ktorý SR s USA takúto zmluvu uzatvára a aký je záujem SR, ktorý má zmluva riešiť.

Druhou mojou otázkou je, prečo ju uzatvárame v čase, keď v EÚ finišuje diskusia o vlastnej bezpečnostnej a obrannej politike aj v kontexte niektorých rozhodnutí USA v globálnom kontexte (Afganistan), či v kontexte samotných vzťahov EÚ – USA, ktoré sa dosť výrazne zmenili počas vlády prezidenta Trumpa a nijako zvlášť nenapredujú ani počas súčasného prezidentovania Bidena.

Mali by sme sa predsa orientovať skôr smerom k EÚ forces, to by mala byť priorita vlády.

Tretím dôvodom, prečo nerozumiem „náhleniu” vlády, je fakt, že sme členským štátom Severoatlantickej aliancie a v prípade akéhokoľvek útoku na Slovensko by nám v zmysle zmluvy prišla Aliancia na pomoc. Aj keď teda nikto dodnes nepovedal, kto by nás mal napadnúť.

A už len otázka na okraj. Ak teda chce vláda SR takýmto spôsobom vyhovieť záujmom USA v tejto citlivej oblasti, zaujímalo by ma, ako v kontexte tejto „dôvery” vyzerajú rokovania o pretrvávajúcej vízovej povinnosti pre občanov SR vo vzťahu k USA.

Lebo debata by si tieto fakty určite zaslúžila.

(Status na FB 16. januára 2022, titulok Slovo)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy