Reklama
Reklama

Monika Beňová: Pozor na fotografie

Počet zobrazení: 767

Chcela by som napísať pár slov k situácii na Ukrajine, lebo je veľmi turbulentná a celkom oprávnene vyvoláva aj u nás na Slovensku strach a emócie.

V úvode chcem zdôrazniť, že žiaden štát nemá právo zasahovať do územnej celistvosti iného štátu. Platí to pre Rusko aj pre kohokoľvek iného.

Ukrajina je zvrchovaný štát. Máme s ňou podpísanú asociačnú dohodu a preto Ukrajincov rešpektujeme ako partnerov a snažíme sa ich podporovať a pomáhať im. A chápeme zložitosť situácie, v ktorej sa nachádzajú a sme pripravení pomôcť aj teraz. A tak by to aj malo ostať.

Som ostražitá, keď čítam, že ktosi kdesi uverejňuje zábery, podporujúce tézu o hrozbách útoku voči Ukrajine. Pamätám si totiž „fotky”, ktoré americká administratíva predložila v BR OSN s návrhom na mandát pre vojenskú intervenciu do Iraku pred viac ako 20-imi rokmi. Minister Powel tam vtedy predkladal zábery pojazdných laboratórií disponujúcich chemickými zbraňami a pod.

Nakoniec mandát na vojenskú operáciu BR OSN neudelila. Preto sa vytvorila ad hoc koalícia, a tak to aj celé (ne)dopadlo. Nemusím ani zdôrazňovať, že nič z prezentovaných obrázkov sa v Iraku nenašlo.

Nemáme právo dovoliť, aby vznikol vojenský konflikt u nás v Európe. Našou politickou zodpovednosťou je otvorenému konfliktu zabrániť diplomatickou cestou.

Nemali by sme súhlasiť ani s tým, že americký prezident Biden si ako hrozienka z vianočky vyberie európskych lídrov Macrona (Francúzsko), Scholza (Nemecko), Sanchéza (Španielsko), Draghiho (Taliansko) a Dudu (Poľsko), plus UvdL (EK) a ChM (ER) za inštitúcie EÚ, prihodí k nim Johnsona (UK) a rieši s nimi situáciu individuálne. Toto je totiž presne to, čo EÚ oslabuje.

Nesúhlasím zásadne s opakovaním scenára ad hoc vybranej koalície, ktorej výsledkom bude rast napätia v Európe a nová éra studenej vojny.

Poznámka redakcie: Pod skratkou UvdL myslí autorka pravdepodobne Ursulu von der Leyenovú a pod skratkou ChM pravdepodobne Charlesa Michela.

(Status na FB 26. januára 2022, titulok Slovo)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy