Ľuboš Blaha: Otvorený list Markovi Zuckerbergovi

Počet zobrazení: 1119

Vážený pán Zuckerberg,

dňa 16. mája ste boli oslovený listom piatich amerických kongresmanov, ktorí sa dožadovali pritvrdenia cenzúry a odstraňovania nepohodlných statusov v Slovenskej republike.

Dovoľte, aby som reagoval na toto nebezpečné a neospravedlniteľné zasahovanie do vnútorných záležitostí Slovenskej republiky.

Ctení páni kongresmani z Demokratickej strany na čele s pánom Adamom Schiffom vyčítajú Vašej spoločnosti nedostatok cenzúry voči slovenským aktérom, ktorí majú iný názor na vojnu na Ukrajine, aký očakávajú americkí predstavitelia.

Naši vzácni partneri zjavne celkom nepochopili, aký význam má sloboda slova a aká škodlivá pre demokraciu je cenzúra a zastrašovanie zo strany vládnych elít.

Kongresmani na čele s pánom Schiffom sa odvolávajú na zoznam tzv. ruských trollov, ktorý vyprodukovala pochybná slovenská spoločnosť Gerulata, prepojená na vládne kruhy slovenskej politiky.

V tomto zozname figurujú viacerí opoziční poslanci Národnej rady Slovenskej republiky, vrátane mňa, rovnako ako mnohé opozičné médiá či bežní predstavitelia občianskej spoločnosti, ktorí legitímne kritizujú militaristickú a rusofóbnu politiku slovenskej vlády.

Dovoľte, aby som sa rezolútne ohradil proti tomu, aby americkí kongresmani tlačili na Vašu spoločnosť, aby svojou cenzúrou zasahovala do slovenskej politiky a verejnej diskusie.

Mal by ste byť informovaný, vážený pán Zuckerberg, že americkí kongresmani Vám poslali svoju žiadosť z iniciatívy slovenských vládnych politikov, osobitne ministra obrany Slovenskej republiky, ktorý dlhodobo šíri nenávisť voči opozícii a ľuďom s iným názorom.

Aktuálna vláda Slovenskej republiky bojuje s opozíciou a kritickými názormi veľmi neobvyklými a radikálnymi spôsobmi, vrátane zatvárania opozičných médií, kriminalizácie opozičných lídrov a teraz aj otvorenej cenzúry.

Som presvedčený, že nie je úlohou Vašej spoločnosti, aby na pokyn slovenskej vlády asistovala pri likvidácii opozície v našej krajine. Vláda sa snaží nedemokratickým spôsobom zbaviť svojich kritikov a zneužíva na to amerických partnerov.

Kongresman Adam Schiff je znepokojený tým, že na Slovensku existujú ľudia, ktorí nechcú šíriť nenávisť voči Rusku za to, že v prípade Ukrajiny porušilo medzinárodné právo.

Paradoxom je, že sám kongresman Adam Schiff v roku 2003 hlasoval za vyslanie amerických okupačných vojsk do Iraku, do vojny, ktorá bola v rozpore s medzinárodným právom a v ktorej kvôli nezmyselnej americkej agresii zahynuli stovky tisíc ľudí.

Myslím, že pán Schiff by mal byť prvý, ktorého statusy by Vaša spoločnosť mala primerane kontrolovať, keďže človek s takouto agresorskou minulosťou musí byť automaticky vyhodnotený ako potenciálny šíriteľ americkej vojnovej propagandy.

Len pripomínam, že na rozdiel od pána Schiffa drvivá väčšina tých, ktorých by chcel na Slovensku cenzurovať, vždy odmietala všetky vojny, vrátane americkej invázie do Iraku či bombardovania Juhoslávie.

Vážený pán Zuckerberg,

Slovensko má za sebou seriózne skúsenosti s nedemokratickými režimami v 20. storočí, a preto s veľkou nevôľou vnímame zasahovanie do slobody slova, osobitne zo strany cudzích veľmocí.

Žijeme v krajine, v ktorej prezidentka republiky vyznamenáva fašistických zločincov, no Vaša spoločnosť neodstraňuje jej statusy.

Ministri slovenskej vlády označujú svojich spoluobčanov za "opice" či "dezolátov", no takisto im nikto neobmedzuje slobodu slova.

Preto považujem za absurdné, aby boli na Vašej sieti obmedzovaní opoziční politici, ktorí nezdieľajú americký veľmocenský pohľad na geopolitickú situáciu vo svete. Považujem to za účelové, neférové a diskriminačné.

To, že občania a ich zástupcovia môžu mať rozličné názory, je predpokladom fungovania každej slobodnej, demokratickej a pluralitnej spoločnosti.

O to viac ma znepokojuje, že Vaša spoločnosť mi ako opozičnému poslancovi odstránila status, v ktorom som vyjadril svoj kritický postoj na americké angažovanie sa vo vojne v Juhoslávii.

Zároveň mi bol bez akéhokoľvek transparentného zdôvodnenia vymazaný môj príspevok, kde opisujem svoju dovolenku s rodinou v susednej Českej republike.

Tento druh cenzúry pripomína skôr Orwellov román 1984 a ak po tomto volajú americké kongresmani, nemôžu sa čudovať, že o nich v slovenskej spoločnosti hovoria často ako o Veľkom bratovi.

Odmietame takéto hrubé zásahy zo strany USA do slovenského politického zápasu a pevne verím, že na pokyn slovenskej vlády a na základe listu amerických kongresmanov nepristúpi Vaša spoločnosť k ešte hrubšej forme cenzúry na Slovensku.

Zamestnanci žiadnej súkromnej korporácie by nemali mať možnosť diskriminovať opozičné subjekty v cudzích štátoch, tobôž nie na pokyn zo strany politických lídrov Spojených štátov amerických.

Žiadam Vás preto, aby ste ignorovali arogantnú výzvu amerických kongresmanov voči Vašej spoločnosti, a zároveň aby ste upustili od cenzúry voči občanom Slovenskej republiky, na ktorú nemáte žiadne právo.

S pozdravom,

PhDr. Ľuboš Blaha, PhD.
poslanec Národnej rady Slovenskej republiky
podpredseda sociálnodemokratickej strany SMER-SSD

P.S. List v anglickom znení bude zaslaný na adresu Marka Zuckerberga do sídla Meta Platforms v Kalifornii

(Status na FB 19. mája 2022)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984