Kriesi sa sláva a moc aristokracie?

Počet zobrazení: 3517

Princ Wiliam a jeho manželka Kate sú veľmi pekný pár mladých ľudí a trúfam si povedať, že sa z nich stala ozdoba britskej kráľovskej rodiny. Celý svet im zaželal dlhý a šťastný život a aj Slovensko prejavilo mimoriadne veľkú pozornosť narodeniu ich dieťaťa. Nebolo dňa ani hodiny, aby nás všetky médiá podrobne neinformovali o tejto šťastnej udalosti, z ktorej sa  teší celý svet. Celý svet totiž týchto mladých ľudí miluje. Vždy som si síce myslel, že milovať človeka môže svet iba vtedy, ak urobí niečo pre tento svet užitočné, no v prípade Wiliama a Katy akoby to neplatilo. Stačí, ak sú mladí, bohatí a krásni. Takí ľudia si už automaticky zasluhujú aj šťastie. Z toho, čo sa dialo v našich médiách som mal však dojem, že nadšená Zlatica Puškárova, zrazu vykríkne – „Aj mi sa chceme stať kráľovskými poddanými.“ Len aby sme boli bližšie tomuto vznešenému aristokratickému páru. „Ostaňte s nami, o chvíľu sa znova spojíme s našim filmovým štábom,“ oznamovala nám každú chvíľu počas večerných televíznych správ. Akoby sa okrem tejto udalosti a, samozrejme, reklamy už nič dôležité vo svete nedialo. Dôležitejšie ako všetko ostatné bol preťahujúci sa pôrod šťastnej mamičky, informácie o tom, či to bude chlapec alebo dievčatko, ako sa bude volať, či zdedí krásu po Diane, alebo mu budú odstávať uši ako Charlesovi... Keď toho už bolo priveľa, musel som prepínať, no všade to isté.

Myslím si, že sa to s tou slávou prehnalo. Prejavovalo sa v našich médiách viac nadšenia, ako ho prejavili samotní Britovia. Niektoré noviny, ako napr. The Guardian, aby vyhoveli svojim čitateľom, ktorí majú bližšie k republikánskemu zriadeniu, sa o tejto udalosti zmienili iba zbežne, nerobili z nej bombastickú svetovú udalosť. Asi vedeli, že všetkého veľa škodí. Ak budeme čitateľa sústavne kŕmiť jedným a tým istým na každom kroku a všade, potom nám aj krásna tvár zovšednie, ak k nej nepridáme aj nejaký škandál. Bulvár je nemilosrdný, bolo by naivné sa domnievať, že sa bude aj naďalej na tento mladý pár iba zhovievavo usmievať. Spomeňme si na prípad princeznej Diany, ktorú bulvárne média uštvali až k smrti.

Možno by nebolo od veci pripomenúť si aj obdobie, keď z vôle Božej nastúpila v Anglicku na trón mladučká Alžbeta II. Vzala si za manžela princa Philipa a už viac ako 60 rokov kraľuje. Tiež sa o nej písalo dennodenne, na každom kroku ju prenasledovali kamery a celé filmové štáby. Zaujímavé spomienky na život aristokratov z týchto čias a z čias predtým zanechala vo svojich pamätiach posledná ruská veľkokňažná Sofia Alexandrovna. Nebolo to vždy ideálne spolunažívanie medzi vznešenými príbuznými. Spomenula napr., keď sa spolu s Mariou Fiodorovnou, bývalou cárovnou, uchýlili pred boľševikmi na dánsky kráľovsky dvor, Kristian X. im vraj aj svetlo v noci vypínal, aby nemohli pliesť. Ešte zaujímavejšou historkou je, že posledná ruská veľkokňažná z rodu Romanovcov zomrela v chudobe blízko kanadského mesta Toronto. No a práve v tých miestach zakotvila jachta Británia na palube s Alžbetou II. a princom Philipom. Obaja pozvali svoju vzdialenú príbuznú na palubu. Dlho sa zdráhala prijať pozvanie, no nakoniec ju jej susedia k tomu dostrkali. Celých 30 dolárov utratila na svoju garderóbu, vtedy už stará  dáma. Keď ju súrili, aby už šla ,zašomrala: „Toľko zhonu len preto, aby som sa stretla s Alžbetou a Filipom.“

Ktovie, či by túto svoju vzdialenú chudobnú príbuznú, ak by ešte žila, pozvali pri takýchto udalostiach na kráľovský dvor vo Veľkej Británii. Svedčí to však o tom, že aj v kráľovských rodinách je spolunažívanie aristokracie podobné srdečnému spolunažívaniu v biednych chatrčiach. Všetok humbug, ktorí sa koná okolo, možno budúceho panovníka vo VB, ale aj pozornosť venovaná ostatným kráľovským dvorom v Európe, mi pripadá, akoby sa znova niekto snažil vzkriesiť, slávu a moc aristokracie.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984