Reklama
Reklama

Konečne bude plyn "pod strechou", to to trvalo

Počet zobrazení: 2791

No konečne, plyn máme "pod strechou", žiada sa povedať. A spolu s komentátorom dnešnej Pravdy rád skonštatujem, že sme sa konečne dostali do cieľa - trvalo to, ale "túto okľuku sme zvládli relatívne rýchlo", ako napísal dnes Marián Repa.

Aj keď som ekonóm a rád by som prudko polemizoval so všetkými pravicovými názormi, ako  - že je to nevýhodné, teraz odkúpiť podiely v Slovenskom plynárenskom priemysle, ako  - že je to problematické TERAZ mať plyn pod správou štátu, keď "je stratový" a skeptikov, ako - že sa bude podnik SPP pod štátnym spravovaním rýchlo zadlžovať, nie som tá hviezda TV-štúdií.Tam pošlú určite Hríba a jeho tv-spolok.

A tak sa skromne a národohospodársky teším: KONEĆNE!

Konečne sa vláda rozhodla vziať si späť, v tomto prípade odkúpiť, vzácne ekonomické zdroje, ktoré sami osebe predstavujú takmer nezničiteľnú ekonomickú hodnotu a predovšetkým majú schopnosť vytvárať hodnoty a prinášať v trhovej ekonomike priamy príjem do štátneho rozpočtu.

Konečne priamy príjem, nesprostedkovaný nepriamym výberom daní len od ľudí a podnikov, ktoré budú ochotné platiť.

Aj by som rád konštatoval, že vláda sa konečne začína správať socialisticky, lenže v modernom svete 21.storočia je priveľa príkladov, keď si spoločnosť vezme nazad pod kontrolu a správu ekonomické zdroje, aby z nich mala priamy osoh a priamy príjem. Takto "socialisticky" sa správajú mnohé krajiny, o ktorých by to nepoučený a 25-timi rokmi oblbovaný našinec ani nepredpokladal  - Austrália, Kanada, Japonsko, či škandinávske štáty... všímate si, všetko krajiny s vysokým stupňom blahobytu.

Tak, pán premiér, prvá lastovička sa podarila. Nedajte sa odstrašiť krikom pravice - tí rozumní medzi nimi, ktorí sú viac národohospodármi ako len fiškálnikmi, sa už tešia, ako bude každoročne zabezpečený priamy príjem do štátnej pokladne - takže pozor, aby ste ustáli i udržanie či zníženie cien odberu pre ľud pospolitý - veď krik sa už začal hneď v podvečer zverejnenia zámeru...

A pokračujme ďalej - nechápem, prečo napríklad vodné zdroje a kúpele nemôžu byť štátne. Veď nech si len súkromné akciovky inkasujú za vytváranie "vodotryskov" i "bazénov", nech si rozvážajú vodu ako v "Alhambre" po všetkých tých "beverlyhills" , nech len súkromné kúpeľníctvo všade rozvíja svoje wellnesy, ale voda a kúpele by mali byť pre ľud a teda pre našu spoločnosťí - to by mala byť ďalšia inšpirácia a doc.Bajer bude určite súhlasiť.

O tom, že štát môže zakladať a organizovať vlastné ekonomické zdroje poľnohospodárskou výrobou už ani nehovoriac...

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy