Koho na Slovensku zastupuje Kiska

Počet zobrazení: 4308

Po decembri 2014 mňa už nie. Prečo? V  NRSR bola  prijatá novela zákonníka práce, ktorá sa dotýkala pracovných agentúr  „dočasného „ zamestnávania, kde zákonodarca riešil do neba volajúce neprávosti, ktoré u nás pravicová Dzurindová vláda prijala v roku 2004, keď umožnila pracovným agentúram zdierať námedznú pracovnú silu ešte viac ako tomu bolo predtým.  

Kiska na podnet zamestnávateľských zväzov , ktoré zastupujú našich pánov podnikateľov  odmietol podpísať túto novelu z dôvodu,  ako už mnohokrát predtým sa vyjadrili naši podnikatelia a ich zástupcovia v parlamente – pravicové strany, že sa tým zvýši nezamestnanosť. Podľa jeho slov sa obávajú,“ že zákon neprimerane zvýši náklady a zaťaží administratívu zamestnávateľov či obmedzí ich schopnosť pružne reagovať na dopyt po výrobkoch a službách. Zároveň sú tiež presvedčené, že by skomplikoval a znemožnil realizáciu programov zamestnávania ľudí zo sociálne znevýhodnených skupín. To by mohlo v konečnom dôsledku zamedziť tvorbe nových a udržaniu existujúcich pracovných miest.“

Táto argumentácia ma len utvrdzuje v tom, že pracovné agentúry boli uzákonené iba kvôli tomu aby vytvorili námedznú pracovnú silu , ktorú môžeme pokojne prirovnať k polootrokom.

Prečo tak píšem? Väčšina obyvateľstva nemá ani páru ako sú u nás a nielen na Slovensku využívaní, lepšie povedané zneužívaní pracovníci agentúr, ktorí sú akože poskytovaní užívateľským zamestnávateľom. A týka sa to vraj asi „len“ 70 000 zamestnancov – polootrokov. Tú vám dám len zopár príkladov ako sa u nás jedná s týmito polootrokmi u jedného, na Slovensku asi najväčšieho nadnárodného zamestnávateľa:

-        Pracovná zmluva s agentúrou je na dobu určitú, a to do ukončenia prác u užívateľského zamestnávateľa, v závislosti od objednávky užívateľského zamestnávateľa,

-        V prípade ak chcete vy opustiť zamestnanie výpovedná lehota je 2 mesačná, krytá sankčne 1 mesačným platom

-        Oproti kmeňovým zamestnancom dostávame výplaty s dvojtýždňovým oneskorením. V pracovnej zmluve to majú ošetrené tým, že výplatu môžeme dostať do konca nasledujúceho mesiaca,

-        Robotnícke profesie sú v našej agentúre vyplácane ako THP pracovníci,  tkz.   stálou mesačnou mzdou do ktorej sú zarátané i sviatky bez ohľadu na to, že prvý užívateľský zamestnávateľ vypláca druhému užívateľskému zamestnávateľovi podľa počtu vyrobených kusov počas mesiaca. To značí, že v mesiaci s 23 pracovnými dňami sa vyrobí o 15% viac výrobkov ako v mesiaci s 19 – mi pracovnými dňami. Pre niektoré agentúry pritom nie je problém platiť aj priemer hodinový x 7,5 za sviatok , ale nerobia to všetky.

-        Rozdiel 2,6 eura pri stravovaní v miestnych kantínach v neprospech agentúrnych pracovníkov,

-        Neustále porušovanie ZP v prípade práce nadčas. Agentúrni pracovníci “dobrovoľne” odpracujú neraz v týždni aj 2-3  osem hodinové nadčasy, kde prestávka na odpočinok medzi zmenami nie je aspoň 12 hodín, hrubé porušenie ZP

-        Papierové školenia BOZP a pracovných postupov, kde skoro nikdy nie je čas oboznámiť pracovníkov s príslušnými predpismi, ktoré sa následne vyžadujú plniť. Ďalšie hrubé porušenie ZP.

-        Pracovné skrinky zvyčajne si delia dvaja pracovníci. Špinavé a čisté oblečenie sa strieda v tej istej časti skrinky. Porušenie Smernice Rady ES č. 89/654/EHS príloha č. 1

-        Kyvadlová doprava  zmluvnými autobusmi je umožnená iba kmeňovým zamestnancom.

-        Neustále sa zvyšujúci rozdiel v príjmoch medzi kmeňovým a agentúrnym zamestnancom. Už dva a pol roka mám tú istú mesačnú mzdu, pričom kmeňovým sa už zdvihla dvakrát a nehovorím o prémiách za výsledky a 13. a 14.  plat počas  roka a rôzne iné výhody.

-        U iných agentúr je to ešte horšie. Napr . logistická  firma XY zamestnáva cez agentúry ľudí, ktorým platia len minimálnu mzdu a zvyšok pod stolom alebo cez cestovné príkazy,

-        Niektorí tkz. živnostníci robia v týždni aj päť 16-hodinových zmien,

-        Na pracovisku chránenej dielne robia 12 hodinové zmeny, platení sú minimálnou mzdou a zvyšok si môžu vybrať rôzne.

Ak z celkového počtu zamestnancov tvoria tí agentúrni viac ako polovicu, o čom to svedčí ?

Týmito spôsobmi si dnešní podnikatelia zvyšujú produktivitu práce a svoje zisky. Potrebujú ešte vyššiu flexibilitu práce?

Toto je 21 storočie? Za toto sme v 89. stáli a mrzli na námestiach. Veď takto sme sa dostali na koniec 19. alebo začiatok 20. storočia.

To bolo len to, čo viem. Bude toho asi viac. Jednotlivé porušovania sú zakázané príslušnými zákonmi a predpismi.

Tieto neprávosti sa snaží riešiť Smernica Európskeho  parlamentu a Rady  č. 2008/104/ES v ktorej sa okrem iného píše, že pracovníci agentúr pracujúci na podobných pozíciách a vykonávajúci podobnú alebo tú istú prácu ako kmeňoví zamestnanci, majú byť odmeňovaní tak isto, dokonca na základe toho, že ich krytie ZP je nedostatočné a zamestnanie môžu stratiť hocikedy, mali by byť ohodnotení vyššie ako zamestnanci kmeňoví.

Aj z týchto dôvodov sa zúčastním protestného zhromaždenia v utorok 27.1.2015 o 15.00 pred Prezidentským palácom, kde, predpokladám, vyjadrime, čo si o podnájomníkovi tohto zariadenia myslíme.

 

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984