Juraj Draxler: Ukrajina: situácia je vážna, ale určite to nie je sľubovaná okupácia

Počet zobrazení: 1047

Ani dnes sa nenaplnili predpovede „západných spravodajských služieb" o tom, ako sa Rusko chystá obsadiť Ukrajinu. Stačí si pozrieť mapku, ktorá sa tu týždne predstavuje cez médiá, ako Rusi povedú niekoľkonásobný úder do srdca krajiny, vrátane obsadenia Kyjeva. Deje sa to?

To, čo sa zatiaľ podľa všetkých dostupných správ naopak deje, sú také údery, ktoré majú zničiť kľúčové prvky vojenskej infraštruktúry Ukrajiny.

(Mimochodom, sú takí, ktorí tvrdia, že sa nenapĺňajú moje predpovede. Stačí si prejsť moje posty, vždy to bolo to isté: okupácia krajiny Ruskom nedáva zmysel, lokalizované údery, hoci sa im Rusi budú snažiť vyhnúť, vylúčené nie sú.)

To neznamená, že situácia nie je vážna. Ukrajine treba vyjadriť solidaritu, veď pre národ to naozaj nie je ľahké. A Európska únia by mala okamžite schváliť rôzne formy pomoci, predovšetkým, také, ktoré reálne pomôžu ľuďom tam.

Napadnutie Ukrajiny treba tiež vo všeobecnosti odsúdiť, agresia je agresia. To treba dať najavo.

Ale stále platí: táto kríza je vojensky prísne lokalizovaná a vôbec k nej nemuselo dôjsť. Vyhrážanie sa neskúseného prezidenta Zelenského v Mníchove o tom, že Ukrajina sa môže pokúsiť získať jadrové zbrane, bolo niečo neuveriteľne hlúpe. A ruská propaganda to masívne využíva.

Toto sú presne historické momenty, ktoré si žiadajú, aby na kľúčových postoch boli príčetní ľudia. Namiesto toho západní politici úplne nezodpovedne opakovali rôzne klišé, a Zelenskyj to len zaklincoval. Rusi starostlivo dopredu vždy signalizovali, že majú pripravený ďalší eskalačný krok, ak sa nevyjde v ústrety ich bezpečnostným požiadavkám.

Dnes teda došlo aj na údery. V prvé hodiny je to typická „hmla vojny", ráno médiá kričali, že už to začalo v štýle, akoby pred Kyjevom stáli tanky a Rusi vtrhávali do krajiny z troch strán. Ako sa hmla čistí, nepotvrdilo sa to.

Došlo na raketové a letecké údery, a operácie v pohraničných oblastiach. Stále je to rozsahom niekoľkonásobne menšia intenzita oproti tomu, čo sa dialo Srbom v roku 1999 (nálety po celom území Srbska, na mosty, na televíznu stanicu, na strojársku fabriku, atď.) Naozaj to treba jednoducho vidieť v perspektíve, aj tejto.

A dúfať, že teraz sa už konečne začne seriózne rokovať.

Samozrejme, Ukrajincom treba ľudsky vyjadrovať podporu. A, znovu opakujem, európske vlády by mali poskytnúť aj výraznú materiálnu pomoc.

(Status na FB 24. februára 2022)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984