Reklama
Reklama

Juraj Draxler: Sobáš ako ľudské právo

Počet zobrazení: 773

Úplná bizarnosť: izraelský olympijský víťaz nemá v Izraeli právo oženiť sa. Žiadne, ani dnes, ani zajtra, nikdy.

Gymnasta Artem Dolgopyat (angl. transkripcia) je len druhý občan Izraela, ktorý vyhral zlatú olympijskú medailu. Ako talentované dieťa sa s rodinou prisťahoval do Izraela ako 12-ročný. Naďalej sa mu darilo a teraz hurá, medaila.

Jeho matka dnes ale prezradila, že v štáte Izrael nemá právo na sobáš. Jeho otec síce má čiastočnú židovskú krv, čo rodine umožnilo opustiť rodnú Ukrajinu a prísť do Izraela, ale jeho matka Židovka nie je.

Tým pádom ani olympijský víťaz nie je považovaný podľa náboženských predpisov za Žida. Nemôže mať cirkevný sobáš. Ale ani civilný, pretože taký v Izraeli – neexistuje!

Chudák olympijský víťaz síce má už tri roky priateľku (z Bieloruska), ale zobrať si ju nemôže.

V Bratislave máme veľa PRIDE-istov, čo sú veľmi za sobáše ako ľudské právo, dokonca bez ohľadu na pohlavie. Máme tiež veľa obdivovateľov Izraela – radnica Starého mesta na jar vyvesila izraelskú vlajku (na podporu práva zabíjať hocikoho, kto sa bráni zaberaniu svojho územia). Máme dokonca sudcu Ústavného súdu, ktorý po fejsbúkoch vypisuje tak, že by aj Netanjahu bol naňho hrdý (každá organizácia, ktorá kritizuje niečo na Izreali, vrátane napr. Human Rights Watch, je podľa neho antisemitská).

Tieto dve skupiny sa určite značne prekrývajú. Tak šup-šup, ak máte obsesiu v jednej alebo druhej téme, a ste genetickí aktivisti, hneď môžete spustiť obrovskú rozhorčenú kampaň.

Nie? Myslel som si.

(Status na FB 2. augusta 2021, titulok Slovo)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy