Reklama
Reklama

Juraj Draxler: Skúsme zanechať láskavejšie, lepšie Slovensko

Počet zobrazení: 520

Poviem to veľmi úprimne: pri najbližších voľbách musíme vyriešiť, aké bude smerovanie Slovenska na ďalšie volebné obdobia. Hovoriť, že stačí odstrániť vládu Igora Matoviča, je strašne naivné.

Už dnes vidíme, že sa normálna, ľudská politika takmer nedá robiť. Slovensko je rozdelené doslova na kmene, ktoré sa navzájom vôbec nepočúvajú. Ak sa nám to v dohľadnej dobe nepodarí zvrátiť, môžeme skončiť vo veľmi dlhej parlamentnej aj spoločenskej kríze.

Na Slovensku sa cítia oklamaní takmer všetci. Jedni médiami a generáciami politikov oháňajúcich sa "reformami". A uisteniami, že by sme mali byť Hongkongom či Singapurom. Druhí vládnutím tých, po ktorých ostali nemocničné budovy v biednom stave, eurofondoví baróni a diaľničný obchvat s absurdne nedorobenou kľúčovou križovatkou.

Z toho, že si budeme predhadzovať, ktorá vláda bola horšia, sa nedá žiť donekonečna. Iste, ono to nejaký čas ešte budeme robiť. Ale ľudia potrebujú medzitým najmä získať dôveru, že na výkon moci tu máme aj takých, ktorí rozumejú, ako vlastne jednotlivé rezorty fungujú. Čo sa presne musí robiť, aby sme mali lepšiu infraštruktúru, zdravotníctvo, vedu či školstvo. Nie je ich veľa, ale sú.

Politiku potrebujeme poľudštiť. Dnes je skutočne taká vyhranená, že nikto v politickej, straníckej aréne dlhšie neprežije bez toho, aby nekričal. Ale ľuďom treba dávať najavo aj to, že v istý okamih, až na to bude vhodná doba, a aréna sa trochu vyčistí, sa naozaj niektorí budeme vedieť dohodnúť, a správať sa aj štátnicky. A priniesť ľuďom aj láskavosť, hovoriť viac o cnostiach, o budúcnosti, o tom, kde chceme ako krajina byť o niekoľko rokov.

Prestaňme hovoriť o umelých "riešeniach" a "reformách". Zvlášť nie o tých ázijských. Hovorme o tom, ako budeme sebavedomým partnerom krajinám v regióne, Rakúsku, Nemecku, Švajčiarsku. Chce to chytrú politiku, ale naozaj chytrú, nielen marketingové heslá.

Politika dnes nie je nič jednoduché. Ale ak ju postupne nezmeníme, aký zmysel má nechávať to tu našim deťom? Skúsme im nechať láskavejšie, lepšie fungujúce Slovensko.

(Status na FB 20. októbra 2021)

 

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy