Reklama
Reklama

Juraj Draxler: Politika by nemala byť len pohodlným biznisom

Počet zobrazení: 615

Dnes je 10. výročie pádu Radičovej vlády.

Povrchne videné, je to jedna z najbizarnejších historiek našej novodobej politiky. Vládna koalícia, ktorá nemusela čeliť žiadnej ťažkej domácej udalosti a vládla veľmi krátko, si proste zrazu strelila do hlavy.

V skutočnosti tí ľudia vládli len veľmi, veľmi ťažko. V zákulisí sa neustále hádali a robili si prieky. V parlamente so svojou skupinkou už vtedy úradoval ako poslanecký nováčik Sulíkovej SaS Igor Matovič a hral to hlavne na svoju sebaprezentáciu. Ale aj zvyšní poslanci mali problém spolu normálnejšie komunikovať.

Rozbuškou bola v podstate „kravina“. Krajiny EÚ sa dohodli, že budú spoločne garantovať úvery pre Grécko. Tak, aby táto krajina, ktorú predtým oklamali skorumpovaní politici v spolupráci s niekoľkými medzinárodnými bankármi, v panike trhov nemusela skrachovať.

Ekonomický génius Sulík ale tvrdil, že to znamená, že Slováci budú posielať peniaze Grékom a že "Grécko skrachuje tak či tak, toľko peňazí ani neexistuje na záchranu. ". Obidve veci boli hlúposť.

Dnes sa situácia opakuje. Máme tu "reformnú vládu", ktorá sa snaží "zachrániť Slovensko" a pritom majú problémy najmä sami so sebou. (Všimnime si, najmenej sa vždy medzi sebou vedeli dohodnúť tie politické zoskupenia, ktoré sa označovali za "hodnotové".)

Je to smutná výpoveď o slovenskej politike. A trochu aj spoločnosti, pretože politici nepadajú z neba, vyrastajú zo slovenských miest a dedín.

Ale netýka sa to len koalície. Od volieb sa stihli rozpadnúť obe parlamentné opozičné strany, Smer aj kotlebovci. Na niekoľkokrát sa rozštiepilo ešte aj miniatúrne neparlamentné Spolu, pohádali a porozchádzali sa v malej Dobrej voľbe a Progresívne Slovensko po tichých odchodoch ostala len ako značka s pár ľuďmi.

Toto je v skutočnosti najväčšia výzva pre Slovensko. Aby sa tu raz dala dokopy skupina alebo skupiny s reálnymi, nielen tak povrchne proklamovanými, spoločnými hodnotami a videním politiky aj problémov Slovenska. A taká, ktorá politiku nevidí len ako pohodlný biznis.

Bez stability vnútri politiky sa tu budú len tak striedať vlády, alebo vládnuť nefunkčné koalície ako teraz. A všetci si donekonečna budú robiť zábavu zo zle fungujúcich železníc či nedostavanej diaľnice alebo sa rozčuľovať nad stavom nemocníc či vysokého školstva, ale meniť sa to nebude.

Lebo to, čo je podstatné, je vôľa to zmeniť. Nie všelijaké "hodnotové" hádky.

(Status na FB 11. októbra 2021, titulok Slovo)

 

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy