Reklama

Juraj Draxler: K životnému jubileu Vladimíra Mečiara

Počet zobrazení: 2751

Včera oslávil 80. rokov bývalý trojnásobný predseda vlády Vladimír Mečiar.

Bol zďaleka najvýraznejším slovenským politikom 90. rokov.

Často sa mu pripisujú rôzne veci dosť neprávom.

Áno, 90. roky boli desaťročím organizovaného zločinu, ale nezakladal ho Mečiar, bolo to tak v celom postkomunistickom priestore.

Naopak, ešte na sklonku jeho vlády sa za mreže dostal najznámejší gangster Mikuláš Černák.

Absolútne nepravdivé sú nezmysly, ktoré aktívne šíria rôzni „politickí aktivisti“, ako nám vraj za Mečiara hrozilo, že skončíme v područí Ruska alebo dokonca v Ruskej federácii.

Je to číra hlúposť. Mečiar bol trochu romantická duša, mal rád okázalé gestá a výroky (a v 90. rokoch sa mu to ako politikovi často hodilo). A tak sem-tam povedal niečo ako „ak nás na Západe nechcú, obrátime sa na Východ“.

Nemyslel to vážne, chcel tým dať najavo, že Slovensko má svoju cenu a že si môže vyberať, čo v skutočnosti veľmi nemohlo. Za jeho vlády sme v skutočnosti patrili k premiantom regiónu v prípravách na vstup do NATO (niečo o tom viem, keďže som dosť veľkú časť štandardizačných dokumentov prekladal osobne).

A v jeho okolí, a už vôbec v naňho napojených podnikateľských kruhoch nikto nikdy nepochyboval o tom, že Slovensko musí skončiť v EÚ.

Áno, aj kvôli niektorým nešťastným veciam za Mečiarovej vlády nám hrozilo, že sa prijatie odsunie do druhej vlny. Ale to je všetko, ak sa do EÚ dostali dokonca také krajiny ako Rumunsko či Bulharsko, a tie teda mali oveľa vážnejšie domáce politické problémy, dostali by sme sa aj my.

Mečiar urobil niektoré veci zle a kritiku si v mnohých ohľadoch zaslúžil aj za hrubé prešľapy – aj keď s tým, že vládol v naozaj veľmi neľahkom období.

Ale nikto mu nezoberie, že stál pri založení modernej Slovenskej republiky ako dominantná postava.

Slovenská politická a verejná scéna sa s tým musí zmieriť. Zaslúži si svoj diel úcty, treba tak k nemu pristupovať.

A ja sa s oneskorením pripájam k blahoželaniam.

(Status na FB 27. júla 2022)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy