Juraj Draxler: Francúzsko: Macronova strana stratila parlamentnú väčšinu

Počet zobrazení: 717

Francúzske médiá hovoria o politickom šoku. Voľby okrem dlhodobých problémov krajiny asi dosť ovplyvnil aj ukrajinský konflikt. Ale inak, ako si to mediálni komentátori predstavovali.

Macron pritom parlamentnú väčšinu skoro určite mať bude. Jeho zoskupeniu (246 kresiel z 577) sa totiž ponúka prirodzená koalícia s menším pravicovým zoskupením LR-UDI (64 kresiel).

Šok je v inom. Prvýkrát za niekoľko desaťročí budú mať takmer polovicu miest v parlamente úplní „outsideri". Ľudia, ktorí nepatria k tradičnej parížskej politickej kaste.

Takí sú v zoskupení Jean-Luc Mélenchona (146 kresiel) a u Marine Le Penovej – tá získala prekvapivo 89 kresiel, hoci sa čakalo okolo 30.

Pripomínam, Francúzsko má podobný systém ako Británia, volia sa kandidáti v okrskoch, preto percentuálna podpora strany na národnej úrovni neznamená taký istý podiel kresiel.

Francúzi sú unavení z problémov imigrácie, preto prestalo byť spoločensky neprijateľné voliť Le Penovú a jej stranu.

Sú nahnevaní z toho, čo vnímajú ako systém rôznych privilégií bohatých ľudí, preto taká obrovská podpora radikálne sa vyjadrujúcemu Mélenchonovi, ktorý bol ešte pár rokov dozadu braný ako jasný outsider francúzskej politiky.

A veľa robia aj vysoké ceny, čo je čiastočne „darček" ukrajinského konfliktu.

Establišment sa pritom ešte na začiatku jari prudko navážal aj do Mélenchona aj do Le Penovej a snažil sa z nich urobiť, povedané slovami bratislavskej kaviarne, „rusofilov" a „putinbotov".

Obaja inváziu odsúdili, ale tiež odmietli podporiť politiku bezvýhradnej propagandistickej a materiálnej podpory kyjevského režimu. A nijako im to u voličov neuškodilo, napriek tomu, že médiá boli silno proti nim.

Pripomínam, že Mélenchon je aj za vystúpenie Francúzska z NATO.

Čo bude ďalej? Priznám sa, osobne nevnímam ani Mélenchona ani Le Penovú s veľkými sympatiami, sú to najmä politici protestu.

Ale o to práve Francúzom išlo. Hoci za posledné roky pri voľbách nakoniec vždy dali rôznym radikálom pomerne málo hlasov, a zvolili stabilitu, tentokrát je to inak.

Prejedla sa im „amerikanizácia" francúzskej zahraničnej politiky, časť ľudí je unavená z večného platenia rastúcich účtov, z preplnených predmestí, ďalšia zase zo straty „francúzskosti" a tradičných hodnôt. A zvolili si tých, ktorí boli k dispozícii, aby tento hnev vyjadrili.

A pre Macrona výsledok znamená, že do značnej miery stratil pozíciu „lídra Európy", o ktorú mu tak išlo. Vo vlastnom parlamente bude mať veľmi silné hlasy proti mnohým jeho európskym politikám.

A keďže aj v Nemecku vládne pomerne nevýrazný kancelár, a Británia EÚ opustila, nasledujúce obdobie bude únia bez nejakého prirodzeného vodcu a výrazného zástupcu na medzinárodnom poli.

(Status na FB 20. júna 2022)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984