Juraj Draxler: Bohužiaľ, mýlil som sa

Počet zobrazení: 996

Putin už prekročil hranice, keď sa dalo na operáciu na Ukrajine pozerať síce nie s radosťou, ale s porozumením.

Bez ohľadu na to, že ruskej armáde sa zatiaľ podľa všetkého darí viesť operácie bez masových strát na životoch

Uvidíme, či ruské vojská pritiahnu ku Kyjevu alebo nie, ale musím povedať, že som sa mýlil v odhade, kam až bude ochotné ruské vedenie zájsť.

To, že dôjde až na takýto rozsah agresie, som si nemyslel. Áno, mýlil som sa.

Po celom svete sa teraz budú na Rusko pozerať ako na agresívny štát, nemyslím si, že Putin nájde veľa pochopenia. Obzvlášť otrasná je situácia na Ukrajine pre nás v Európe.

Aj keď zároveň je smutné vidieť dohadovanie sa o sankciách, ale málo o tom, čo idú európske krajiny urobiť, aby sa pomohlo Ukrajincom samotným.

Zároveň sa podľa mňa potvrdí, aké nezmyselné boli reči o tom, aká je vraj veľká časť Slovákov nekriticky „putinofilná". Aspoň z toho, čo zachytávam, vidno, že aj ľudia, ktorí majú pozitívny vzťah k dnešného Rusku a nemali problém s Putinom, sú skôr nahnevaní, že sa Rusko stalo otvoreným agresorom.

O tom, že ku konfliktu vôbec nemuselo prísť, som presvedčený. Aj keď slová ruskej strany o genocíde na Donbase, ktoré dnes počuť, či tie o nacistickom režime sú typicky propagandistickou hlúposťou, Rusko oprávnene hovorilo o prevrate v roku 2014 aj o tom, akými hlboko nedemokratickými metódami sa kyjevský režim udržiaval a udržiava pri moci.

Podobne bolo neuveriteľne hlúpe ešte aj na poslednú chvíľu prilievať olej do ohňa demonštratívnym posielaním zbraní na Ukrajinu (akú schopnosť niečo meniť to malo, dnes jasne vidíme). A hlúpe bolo nereflektovať na to, čo Rusko hovorilo o svojom pocite ohrozenia.

Ale strašné je aj zájsť až tak ďaleko, že sa dnes ľudia v Kyjeve musia triasť, k čomu môže v najbližších hodinách dôjsť a v niektorých oblastiach to majú ešte horšie.

Dnes sú asi z hľadiska väčšiny ľudí aj u nás sympatie predovšetkým na strane obliehaných Ukrajincov, a je to pochopiteľné.

(Status na FB 25. februára 2022, titulok Slovo)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984