Juraj Draxler: Bláznivý a najmä nebezpečný svet

Počet zobrazení: 5630

NATO prišlo s ostro nepriateľskými prejavmi už nielen voči Rusku, ale aj Číne. Napätie sa zvyšuje.

Novinári sa medzitým rozčuľovali nad tým, ako to, že Španieli v Madride zástupcom členských krajín NATO servírovali niečo, čo sa v Španielsku volá ruský šalát a že v iných krajinách by to aspoň ostentatívne premenovali.

V slovenskej tlači vychádzajú články ako tento: Burjatská aktivistka volá v rozhovore s ukrajinskou aktivistkou (v slovenskom denníku!) po rozpade Ruskej federácie, lebo sa tam vraj pôvodným menšinám až tak nedarí.

V Rusku! Veď tam ich je doteraz obrovské množstvo, od Tatárov, Kalmykov, Čuvašov, Dagestancov, Osetíncov, Ingušov, atď., s vlastnými republikami, až po Nenejcov, Karelov, Grékov, povolžských Nemcov a pod., s kopou zákonne garantovaných práv.

Na rozdiel od USA, kde o pôvodné obyvateľstvo, zúbožené, zakopnete väčšinou už len v rezerváciách a okolí, a kde vymizli aj kedysi veľmi živé, veľké spolky prisťahovalcov z Nemecka, Írska či Talianska, a nikto už neštekne po osadníkoch z Holandska či Švédska (a ani Američania už nevedia, že na mnohých častiach východného pobrežia boli tí pred Anglosasmi), francúzština je v pôvodne francúzskej Louisiane len v podobe pár fráz, atď., atď., atď.

Ale my ideme robiť články o Rusku a menšinách (netreba do toho zbytočne pliesť nejaké antropomorfné vysvetlenia dejín, aj tam to má svoje dôvody, každopádne, celý príbeh je naozaj smerovaný na čistých ignorantov).

Ukrajinský prezident ohlásil „možno až tisíc mŕtvych" v obchodnom dome, trafenom ruskou raketou, potom sa ukáže, že tých mŕtvych je len niekoľko. Iste, tragédia je aj 15 mŕtvych, ale je to setsakramentsky iné číslo ako tisíc. A nakoniec Ukrajinci ani nevedia dokázať, že to centrum bolo používané.

Medzitým sa po Európe presúvajú obrovské množstvá zbraní. A ide sa zbrojiť ešte viac.

Politici hovoria vo frázach, v klišé, toto sa nijako nepodobá na Kennedyho počas kubánskej krízy, Kissingera počas oteplenia vzťahov s Pekingom, Brandta, realizujúceho jeho Ostpolitik.

Sme v špirále bláznivosti. Zaodetej do úsmevov, volaniach po ochrane práv takých a hentakých menšín, po údajnom konaní dobra.

Ale je za tým priepasť.

Ak si krajiny, vrátane Slovenska, nezačnú voliť silných politikov, bude so svetom čoskoro veľmi zle. Vo vzduchu cítiť spálenú zem.

(Status na FB 30. júna 2022)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984