Reklama
Reklama

Juraj Draxler: Angela Merkelová o konflikte na Ukrajine

Počet zobrazení: 845

Angela Merkelová: Neľutujem, že som blokovala vstup Ukrajiny do NATO. Časť viny za dnešný konflikt je aj na Západe.

Angela Merkelová prvýkrát verejne prehovorila po tom, ako odišla z postu kancelárky.

Samozrejme, veľký záujem bol práve o jej názor na súčasný konflikt. Inváziu ako takú odsúdila ako jasné porušenie medzinárodného práva, aj čisto z ľudského hľadiska, ako brutálny akt.

Zaujímavé boli jej ďalšie odpovede. Diplomatické, ale v podstate jasné. Povedala, že ustúpiť (Američanom), ktorí sa po roku 2008 snažili čo najrýchlejšie dostať Ukrajinu aj Gruzínsko do NATO, by bola bývala chyba.

Len by to urýchlilo konflikt s Ruskom. Navyše v momente, ktorý by bol aj pre samotnú Ukrajinu ešte horší, ako dnes.

Takisto povedala, že Západ mal vytvoriť novú bezpečnostnú architektúru v Európe, tak, aby Rusko nemalo pocit, že sú jeho bezpečnostné záujmy ohrozené a musí na Ukrajine intervenovať.

Čiže len zopakovala, čo hovorí každý rozumný človek.

Samozrejme, z ukrajinskej strany okamžite prišla jedna z tých sebavedomých, vysmievačných odpovedí, na aké sme si už zvykli. Jeden z prezidentových poradcov sa o nej vyjadril ako o naivnej političke.

Bohužiaľ, aj v Nemecku jej generáciu vystriedala generácia politikov, ktorí sú naivnejší, plytkejší, menej analytickí a ľahšie ich vydesí mediálna kampaň.

Niežeby som bol nejakým jej extra fanúšikom, ale jej pokojný, veľmi rozvážny prístup bol Nemecku nepochybne na úžitok. Aj okolitej Európe.

To sa skončilo, čiastočne aj v Nemecku. A o tej katastrofe, ktorá je našou politickou scénou, v tomto kontexte už vôbec škoda hovoriť.

Celý rozhovor v nemčine TU

(Status na FB 8. júna 2022, titulok Slovo)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy