Reklama
Reklama

Juraj Draxler: 17. november 1989: prudký nástup nenávisti

Počet zobrazení: 501

O pár dní si pripomenieme výročie 17. novembra. Organizujem k tomu aj nejakú formálnu diskusiu (neskôr dám o nej vedieť), ale dovoľte, ak pri tejto príležitosti zverejním pár postrehov a spomienok aj tu.

Jedna vec, ktorá ma vtedy zaujala, bol obrovský výbuch vášní v spoločnosti. Na sklonku roku 1989 vládla veľmi pozitívna atmosféra – možno si ešte spomeniete na ulice Bratislavy, lemované ručne maľovanými plagátmi s karikatúrami. Ľudia si ich chodili spontánne pozerať, ale naozaj masovo, bolo to také prvé slobodné korzovanie.

Rýchlo sa začali ukazovať prvé formy podnikania ("Natáčam na kameru", "Rozvážam do domácností ráno čerstvé rožky", potom vznikli aj prvé súkromné obchody, kde sa napríklad dalo kúpiť v Bratislave dovtedy nedostupné fľaškové mlieko). Len drobné, ale bolo v tom cítiť energiu, radosť, chuť do práce.

Ale atmosféra sa v častiach spoločnosti veľmi rýchlo zmenila. Už v priebehu roku 1990 sa pred starou budovou parlamentu opľúvali rôzne politické tábory, dokonca prívrženci vnútri nich: napríklad "pánisovci" (SNS, neskôr Strana národnej jednoty) pľuli na "móricovcov" (SNS). Tá žlčovitosť niektorých ľudí bola úplne šialená.

Ono je veľmi módne, najmä dnes, sťažovať sa, že "politici rozdelili ľudí". Napríklad vtedy mal človek úplne opačný dojem: akonáhle politici, teda komunistická strana, už ľudí viac nekontrolovali, tí sa začali naplno prejavovať.

Aj v tomto je ten tridsaťročný vývoj smutný. Vtedy veľa ľudí optimisticky čakalo, že o takých tridsať rokov budeme nejakou lepšou, „utrasenou“, spokojnejšou, rôznorodo komunikujúcou spoločnosťou.

Niekde to aj platí, ulice sú pokojné, sú veľké skupiny ľudí, kde sa komunikuje zdvorilo, pokojne. Ale akonáhle dôjde na politiku, vlastne to vyzerá veľmi podobne, ako v roku 1990. Výlevy vášní, vulgarizmy, úplne zbytočné potýčky tam, kde to vôbec netreba.

Podarí sa toto niekedy zmeniť? Ja som stále optimista...

(Status na FB 14. novembra 2021)

 

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy