Reklama
Reklama

Juraj Blanár: Slovenským nie, maďarským áno?

Počet zobrazení: 820

Juraj Gyimesi z OĽANO podal do parlamentu návrh zákona, aby Maďarský spoločenský a kultúrny zväz na Slovensku – Csemadok, mohol ročne z ministerstva kultúry dostávať 300-tisíc eur. Nepozastavil by som sa nad tým, keby ministerstvo kultúry pod vedením N. Milanovej z OĽANO podporovalo slovenské inštitúcie, pôvodnú tvorbu či naše historické dedičstvo dostatočne. Ak by takýto návrh schválila Národná rada Slovenskej republiky, bol by to výsmech celému Slovensku, ako aj jeho jednotlivým zložkám, napr. Matici slovenskej, ktorej ministerstvo znížilo rozpočet o 400-tisíc, pretože ako sa vyjadrila samotná ministerka –  nemá porozumenie pre fungovanie Matice na Slovensku. Alebo Múzeu SNP, keď p. Milanová podpísala jeho presun pod ministerstvo obrany, a tak sa ho zbavila, aj čo sa týka jeho financovania a rozvoja.

Ide o neúctu a nezrelosť alebo o zámer, ak sa predstavitelia vládnej koalície rozhodnú podporovať rozvoj iba maďarskej národnej identity a kultúry v našej krajine a zároveň ničiť a zanedbávať naše vlastné slovenské národné kultúrne dedičstvo?

Počas vládnutia strany SMER-SD sme v minulosti prijali zákon na zriadenie Fondu na podporu kultúry národnostných menšín, aby dostávali systémovú podporu všetky národnostné menšiny. Ale pánovi Gyimesimu s I. Matovičom za chrbtom (len si spomeňme na ich spoločné rokovanie s maďarskou stranou bez slovenskej diplomacie) ide zjavne o čosi iné. Zneužívať maďarskú kartu v snahe o stabilizáciu upadajúcich preferencií OĽANO.

(Status na FB 14. októbra 2021)

 

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy