Reklama
Reklama

Ján Čarnogurský: Úpadok európskej politiky

Počet zobrazení: 1151

Rakúsky minister zahraničných vecí Alexander Schallenberg povedal v týchto dňoch v rakúskom rozhlase, že Európska únia má záujem na dialógu s Ruskom, ale Rusko taký záujem nemá.

Táto veta vyjadruje úpadok európskej zahraničnej politiky a európskej politiky vôbec. Európa má záujem na dialógu s Ruskom, ale – zrejme s ľútosťou – konštatuje, že Rusko nemá záujem na dialógu s Európskou úniou. Prečo by aj malo mať? Európska únia zaviedla proti Rusku sankcie a každý rok ich zostruje. Európsky parlament prijal uznesenie, aby Rusko vybudovalo demokratickú spoločnosť, Európska únia bude podporovať v Rusku tzv. občiansku spoločnosť (zrejme zahrnujúcu aj Navalného) a ak Rusko nevyhovie, treba ho odpojiť od bankového systému SWIFT, umožňujúceho cezhraničné prevody peňazí. Európske štáty NATO spolu s USA robia okolo Ruska čoraz väčšie vojenské manévre, o ktorých ruskí generáli nikdy nevedia, či nevyústia do útoku na Rusko. Takéto štáty chcú dialóg s Ruskom!

Nech si dámy a páni z Bruselu uvedomia, že Rusko s nimi žiadny dialóg nepovedie, ak si myslia, že môžu klásť Rusku podmienky, môžu sa k Rusku správať sprosto a pod dialógom chápu prijatie svojich podmienok. Rusko vedie dialóg s Čínou a ďalšími východnými krajinami a ak Európa nezmúdrie, to mu bude nateraz stačiť.

Európa nech sa zamyslí nad sebou. Vo Francúzsku hrozí občianska vojna, ako sme sa dozvedeli od francúzskych generálov a dôstojníkov. Ak vypukne, len vo Francúzsku neskončí. Európa si nevie poradiť s migrantami. Európska únia si neuvedomuje, že v terajšej medzinárodnej situácii ťahá za kratší koniec? Európska únia vôbec nemôže hovoriť s Ruskom zvrchu. Skôr by sa mala báť.

Tým viac Česká republika. Nový český minister zahraničných vecí Jakub Kulhánek zaviedol Česko do diplomatického konfliktu s Ruskom. V konflikte nevie predložiť na verejné posúdenie žiadne argumenty z českej strany. Diví sa, že Rusko odpovedalo o trochu tvrdšie než český minister predpokladal. Diví sa, že európske štáty, až na výnimky, ČR nepodporili taktiež vykázaním ruských diplomatov. Jakub Kulhánek je najhorší minister zahraničných vecí v českých dejinách.

(Status na FB 25. mája 2021)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy