Eduard Chmelár: Toto nie je zápas o minulosť, ale o budúcnosť

Počet zobrazení: 1197

Priatelia, dnes som prežil nádherný slnečný deň a nemyslel som si, že sa budem musieť vracať k dnešnému 80. výročiu prepadnutia Sovietskeho zväzu nacistickou armádou, lebo táto téma sa stále opakuje a ja som už o nej popísal viac než dosť. Ale mainstreamové médiá, osobitne Denník N a Aktuality.sk sa dnes „vyznamenali“ takou znôškou nehanebných zlátanín, že to nemôže zostať bez odpovede. Ak sa doteraz prepisovači dejín uspokojili s alibistickou konštrukciou, že druhú svetovú vojnu vyvolali Nemecko a Sovietsky zväz súčasne, polovzdelaní pisálkovia dnes vyšli s tézou, že vojnu chcel vlastne Stalin a chudák Hitler nemal inú možnosť ako zaútočiť... Viete, ja ani neviem, či si tí hlupáci uvedomili, že čerpajú z neoľudáckych historikov a prijímajú nacistický výklad dejín, ale toto je príliš. To už kde sme? Ani ma nemá, aby som strácal čas vyvracaním vety po vete, lebo nedoštudovaný novinár, ktorý si pletie základné pojmy (Rusi nepovažujú 22. jún 1941 za začiatok druhej svetovej vojny, ale Veľkej vlasteneckej vojny), mi nestojí za pozornosť. Chcem vás poprosiť o niečo iné.

Nedajte sa zneistiť a pomýliť. Čítajte relevantné zdroje. Významný britský historik Eric Hobsbawm vám v knihe Vek extrémov vysvetlí, prečo druhú svetovú vojnu spôsobil rozmach fašizmu a neochota Európy včas naň reagovať. Popredný ruský historik Svjatoslav Rybas vám v publikácii Stalin – krv a sláva vyvráti všetky mýty a legendy o sovietskom tyranovi bez akýchkoľvek predsudkov. Už som to vysvetľoval mnohokrát aj ja: pakt Molotov – Ribbentrop bol až posledný z radu bilaterálnych zmlúv nacistickej ríše so západnými krajinami vrátane Poľska. Sovieti počas celých tridsiatych rokov varovali pred nebezpečenstvom fašizmu a navrhovali vytvorenie antihitlerovskej koalície, no neboli vypočutí, a tak začali robiť jednostranné opatrenia na zabezpečenie vlastnej bezpečnosti. Blúzniť o konšpiráciách, že Stalin niekde zauvažoval o vojne s Európou, je niečo podobné, ako rozvinúť myšlienku, že francúzsky prezident de Gaulle chcel študentské protesty v roku 1968 utopiť v krvi pomocou NATO. Neurobil to však, a preto nie je tyranom, ale štátnikom. Každý seriózny historik vám povie, že vykladať dejiny podľa princípu „keby bolo keby“ je hochštaplerstvo.

Ale my vieme, prečo to robia. Prepisovaním dejín nielenže zakrývajú zodpovednosť Západu za rozmach fašizmu, Mníchov a následný nezvratný spád udalostí. Potrebujú prekryť dnešnú podobnosť obkľučovania ruských hraníc vojskami NATO s udalosťami, ktoré predchádzali plánu Barbarossa. Potrebujú urobiť z obete vinníka. Toto nie je história, ale geopolitika. Ak zvíťazia, zvíťazí totalitárna koncepcia "novej Európy", nie demokratická vízia "spoločného európskeho domu od Atlantiku po Ural". Priatelia, ani sto rezolúcií Európskeho parlamentu a tisíc pologramotných redaktorov, ktorí sú hanebným prejavom úpadku slovenskej žurnalistiky (len si to porovnajte s minulým storočím, keď najväčší novinári boli najvýznamnejšími intelektuálmi) nemôžu zničiť historickú skutočnosť, takže si ju znovu zopakujme, aby to bolo jasné všetkým:

Hlavnou príčinou druhej svetovej vojny bol rozmach fašizmu. Útokom na Sovietsky zväz Hitler nezachraňoval Európu, ale chcel ju zotročiť. A milióny sovietskych vojakov, ktorí pri jej oslobodzovaní padli, si zaslúžia úctu, obdiv, večnú slávu, a nie primitívne spochybňovanie. Hanba médiám, ktoré vo svojich šovinistických antiruských pudoch propagujú nacistický výklad dejín. Česť a sláva hrdinom Veľkej vlasteneckej vojny.

(Status na FB 22. júna 2021)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984