Reklama
Reklama

Eduard Chmelár: Prezidentka v správe o stave republiky zavádzala

Počet zobrazení: 945
O čom to dnes hovorila Zuzana Čaputová, keď tvrdila, že na Slovensku vraj „roky pretrváva tradícia, že ozbrojené sily sú prvé, keď príde na škrty v rozpočte alebo šetrenie“? Veď je to otvorená lož!!! Preboha, videla vôbec ona alebo tí, ktorí jej to písali, vývoj vojenských výdavkov? Veď rastú najrýchlejšie spomedzi okolitých štátov! Toto už hraničí s militaristickou posadnutosťou, ak hlava štátu na jednej strane kvíli nad zlou situáciou v zdravotníctve a sociálnych veciach, a na druhej strane jediný rezort, v ktorom otvorene podporí rast výdavkov, je obrana. A to v čase, keď vláda schválila najväčší zbrojársky kontrakt v dejinách. A to bez ohľadu na katastrofálny stav verejných financií, ktorý nespomenula ani len slovom, čo považujem v tejto hrozivej situácii za škandál!
K ostatným témam sa nechcem podrobnejšie vyjadrovať, ja som svoju predstavu, ako by mala vyzerať správa o stave republiky, zverejnil už ráno. Ale celkovo musím pripomenúť, že už pri predchádzajúcich správach hlavy štátu som kritizoval, že sú len glosovaním udalostí, že sú viac rešeršami ako komplexnou syntézou stavu spoločnosti s návrhmi na riešenie. Pri takomto postupe vám hrozí, že vynecháte niektoré dôležité segmenty a vznikajú oprávnené otázky, prečo. Aktuálne sa prezidentka vôbec nevyjadrila k rozvratu financií (čo považujem v čase, keď má Slovensko najhoršie udržateľné financie v Európe za kľúčovú chybu) a rovnako úplne odignorovala stav sociálneho dialógu, keď novela Zákonníka práce skončila na ústavnom súde. Navyše svoj priestor zneužila na obhajobu svojich krokov, čo doteraz neurobil ani jeden prezident a čo do správy o stave republiky nepatrí.
Oveľa zmysluplnejšie ako glosovanie všeobecne známych udalostí je pokúsiť sa vystihnúť najpálčivejšie problémy doby a navrhnúť riešenia. Toho sme sa opäť nedočkali a namiesto toho bola z prejavu cítiť síce mierne kritická, ale predsa len jasná podpora vlády. Napokon, keď správu chváli koalícia a kritizuje opozícia, je úplne jasné, že táto prezidentka nedokáže zjednotiť spoločnosť, ale len držať pokope vládu. Zuzana Čaputová tak opäť neprekročila svoj tieň. Ale za recitáciu jej dávam jednotku.

(Status na FB 28. septembra 2021)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy