Eduard Chmelár: Prečo je nebezpečné zbaviť sa vodcu opozície kolúznou väzbou

Počet zobrazení: 1552

Keď nastupovala táto vláda, nemal som o nej veľké ilúzie, ale dúfal som, že začne niečo robiť s obrovskou korupciou, že aspoň pretrhne dlhoročné väzby medzi oligarchiou prisatou na štát. Dodnes považujem za trápne, ako sa k tomu postavil Smer-SD, že namiesto sebareflexie svojho spôsobu spravovania moci a pokusu o očistu vlastnej strany začal balamutiť verejnosť o „politických väzňoch“. Vtedajší premiér Igor Matovič sa dušoval, že polícia má odteraz rozviazané ruky. Ale postupom času som nadobudol presvedčenie, že má možno rozviazané ruky, ale má naďalej zviazané nohy. Zo snahy o nastolenie spravodlivosti sa stal boj s opozíciou všetkými možnými prostriedkami. Matovičovsko-hegerovská vláda nejaví záujem o kauzy druhej Dzurindovej vlády, Jaroslav Haščák sa všetkým rehoce do tváre, kauza Gorila akoby neexistovala a Ivan Mikloš, ktorý by v spravodlivej spoločnosti za svoje ekonomické zločiny dávno hnil vo väzení alebo by aspoň chodil po kanáloch, je dnes oficiálnym poradcom Zuzany Čaputovej (s tým sa vám kancelária prezidentky, ani eseťácke a penťácke médiá nepochválili), opäť pretláča extrémne riešenia a ešte sa arogantne vyhráža, že najprv sa treba porátať s takými ako Chmelár (ako sa nechal počuť na TA3).

Zažil som si na vlastnej koži, ako sa správa táto garnitúra k oponentom, ako kolaborantsky sa správajú niektoré médiá, na ktoré sa už dávno nemôžete spoliehať ako na strážcov demokracie a ako sa vyhrážajú čestným ľuďom deportáciou, väzením či dokonca smrťou. Už dávno mal možnosť každý, kto chcel, pochopiť, že nežijeme v štandardnej demokracii. Za týchto okolností je veľmi nebezpečné, ak dáme tejto vláde voľnú ruku v tom, ako sa vysporiada s opozíciou. Robert Fico sa za tých desať rokov, čo bol premiérom, zaplietol s kadekým, a preto sa nemožno čudovať, že jeho aktivity sa stali predmetom vyšetrovania. Dajme teraz bokom dôvod trestného stíhania, aj keď je viac než pochybný, čo už potvrdili aj také právnické autority ako dekan Právnickej fakulty UK Eduard Burda, bývalý šéf vyšetrovateľov Jaroslav Ivor, či bývalý sudca Ústavného súdu SR Ján Drgonec, ktorí sa obávajú umlčiavania kritikov. Avšak je niečo celkom iné, keď niekoho trestne stíhate na slobode a keď v prepytujem v „demokratickej“ krajine chcete zavrieť vodcu parlamentnej opozície do kolúznej väzby. Znamená to totiž, že mu znemožníte politickú činnosť, že nebude mať nijaký kontakt s okolím a že sa vláda pravdepodobne až do volieb zbaví najsilnejšieho oponenta. A práve tu by mal každý, kto si chce hovoriť demokrat, hamovať.

Keď v roku 1919 uväznili Andreja Hlinku a obvinili ho z vlastizrady (za to, že svojvoľne vycestoval na Versailleskú mierovú konferenciu a požadoval tam podobne ako Maďarsko referendum za zotrvanie Slovenska v Uhorsku, čím ohrozil mladú republiku, o ktorú sa vtedy ešte bojovalo), museli ho prepustiť ihneď po tom, čo vyhral parlamentné voľby. Táto vláda sa však chystá poraziť Roberta Fica nie vo voľbách, ale hrubou silou. A to je niečo, s čím nemôžem súhlasiť. To je niečo, čo si nedovolil ani Robert Fico voči dzurindovsko-miklošovskej klike rozkrádajúcej štát vo veľkom. Preto je nechutné, ak Zuzana Čaputová ako mimovládna členka tejto vládnej koalície vyhlási, že proces s Robertom Ficom „je pre krajinu citlivým testom demokracie“ a že správanie opozície vraj „oslabuje dôveru v spravodlivosť“. Táto falošná osoba je už karikatúrou samej seba a správa sa, akoby žila na inej planéte, akoby „nevnímala“, že spravodlivosť dostáva „v tejto krajine“ už dávno na frak. Aj jej vlastným pričinením.

Je čoraz očividnejšie, že súčasná vládna koalícia nebojuje za spravodlivosť, demokraciu a očistu verejného života, ale likviduje opozíciu a demokratické zriadenie. Zveriť jej do rúk takýto nástroj je nebezpečné. Je to taký vážny zásah do demokratického procesu, že by si mala súčasná mocenská garnitúra dobre rozmyslieť, či chce lídra najsilnejšej opozičnej strany naozaj vydať do väzenia. Ich štýl vládnutia sa totiž po strate moci veľmi rýchlo môže zmeniť na revanš, pri ktorom môžeme na spravodlivosť zabudnúť na dlhé desaťročia.

(Status na FB 26. apríla 2022)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984