Reklama
Reklama

Eduard Chmelár: Najvyšší čas na zmenu volebného systému

Počet zobrazení: 718

Áno, aj toto sú zástupcovia ľudu... Možno ste si všimli, že sa čoraz menej vyjadrujem k slovenskej politike. Aj som to už v médiách viackrát vysvetlil, ale môžem zopakovať: to, čo sa v nej deje, je robota pre psychoanalytikov, nie pre politických analytikov. Tu už dávno nejde o štát a táto šaškáreň ma naozaj nezaujíma.

Vďaka uhorkovej sezóne sa hviezdami internetu stala poslankyňa Tabák, večná inšpirácia humoristov, ktorá položila kvety za Milana Lasicu k smetiaku Lexovho hotela, nevšimnúc si, že Divadlo L+S, v ktorom pravdepodobne nikdy nebola, je ďalej – a možno sa pri tom cítila aj výnimočne, že je prvá... A Jožo Pročko dnes od rána zabáva verejnosť fotografiou, pri ktorej si nie som istý, či mu niekto povedal, že očkovacia látka nie je heroín a nepichá sa do žily... Myslím si, že nie je náhoda, že títo dvaja urobili pred voľbami spoločné video, v ktorom Romana Tabák ubezpečuje voličov, že "politika potrebuje ľudí ako som ja" a obaja sú aj autormi najpamätnejších štátnických prejavov – jeden odznel v tónine blablabla a druhý v tónine ňuňuňu. Pritom Jožo Pročko má aj po roku a pol v parlamente drzosť tvrdiť, že nie je politik, ale to mu nebráni, aby z politiky žil. No a ak sa vám zdá, že toto je extrém, pripomínam, že v parlamente máme aj bitkárov, kriminálnikov, zlodejov, milenky, náboženských fanatikov, perverzných maniakov a inú háveď, ktorá je v každej vyspelej spoločnosti považovaná za spodinu, len u nás tvorí najvyšší zákonodarný zbor...

Nie, nie, nezačnite lacno nadávať na politikov. Toto ste si zvolili. Môžete namietať, že práve ich ste nechceli, ale to vás nijako zvlášť neospravedlňuje. Cieľom tohto príspevku nie je urobiť zo zvolených zástupcov ľudu terč davového hnevu, ale upriamiť pozornosť na riešenie tohto stavu. Práve tu sa ukazuje, prečo som tak naliehal na nevyhnutnosť zmeny volebného systému. Politickým eseročkám, ktoré nemajú dostatok kádrov a sú postavené na silnom vodcovi, vyhovuje nedemokratický Mečiarov model so Slovenskom ako jediným volebným obvodom. Systém viacerých volebných obvodov by podstatne znížil možnosť, že budeme voliť exotov, ktorí sa dnes jednoducho zvezú v tieni silného lídra. Takže, nasmejte sa do sýtosti, ale ak nechcete, aby sa tým odvádzala pozornosť od podstatných tém, požadujte od politikov, aby splnili to, čo sľubuje každá garnitúra od roku 1998, a zdemokratizovali volebný systém. Je to významná poistka nielen proti bláznom v politike, ale aj proti korupčnému eldorádu, ktoré sa vďaka súčasnému modelu vytvorilo.

(Status na FB 22. júla 2021)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy