Reklama
Reklama

Eduard Chmelár: Lockdown je rovnako nevyhnutný ako pád tejto vlády

Počet zobrazení: 1008

Prezidentka republiky dnes po druhýkrát v krátkom čase predniesla nezvyčajne emotívny prejav. Po návšteve jednej z nemocníc takmer rezignovane vyhlásila, že boj s pandémiou prehrávame, vyslovila sa za okamžitý lockdown pre všetkých – očkovaných i neočkovaných –  a rozhorčene vyzvala ľudí, aby prestali „tliachať a šíriť bludy"... So Zuzanou Čaputovou dnes výnimočne súhlasím, mám však k jej rozhnevanému príhovoru niekoľko poznámok.

Áno, toto je naozaj extrémna situácia, kde nám už nepomôže žiadne mudrovanie – ani vo vláde, ani v televíznych diskusiách, ani na sociálnych sieťach. Hasíme požiar, je to niečo ako poplach, je to moment, keď musia ustúpiť do úzadia všetky teórie, všetky pravdy, všetky názory – moje, tvoje, všetkých. Situácia je naozaj mimoriadne kritická, s vyhliadkami až apokalyptická, ak si uvedomíme, že tých zdravotníkov sme v tom nechali sami, bez plánu, bez nádeje. Dosť bolo tárania, potrebujeme zatiahnuť ručnú brzdu, inak sa budeme rútiť do katastrofy ako odtrhnutý vagón. V tomto má emotívne rozhádzaná prezidentka moje plné pochopenie a som rád, že dospela konečne aj ona k tomu, na čo som vyzýval už pred dvoma dňami – potrebujeme lockdown, okamžite, už pred týždňom bolo neskoro, pretože táto vláda pokazila, čo sa dalo.

Zároveň mi však v jej prejave chýbal aspoň náznak sebakritiky. Aj ona tliachala o tom, že vakcína je sloboda a zapojila sa do kampane, ktorá bola jednoznačne lživá. A aj ona podporovala a naďalej podporuje najneschopnejšiu vládu v dejinách Slovenskej republiky. Prezidentkine slová strácajú silu, ak po nich nenasleduje výzva na demisiu tejto vlády. Nemôžeme si predsa zakrývať oči pred tým, čo tu vyvádza táto banda zúfalcov a gaunerov, keď predseda najsilnejšej vládnej strany v čase najhlbšej covidovej krízy rieši jedálne lístky. Chápem zmätok v hlavách tých, ktorí majú pocit, že Slovensko má na výber len medzi vládou neschopných a všetkéhoschopných. Ale nie je to tak. Najprv však musíme zastaviť tých, ktorí tejto republike už nepomôžu, ba dokonca výrazne jej škodia. Oni nemôžu riadiť štát v najhlbšej kríze a ohrození. Táto situácia si pýta úradnícku vládu ako soľ.

Najväčší čínsky mysliteľ Konfucius vyslovil už pred 2 500 rokmi jednu pozoruhodnú myšlienku. V 9. zvitku, 25. zlomku svojich Rozhovorov píše: „Skôr pripravíte všetky tri armády o ich veliteľa, než prostých ľudí o ich názor!" To je aj moja rada pre prezidentku v súvislosti s covidom: Prestaňte bojovať s ľuďmi. Začnite bojovať s touto vládou.

z._caputova_440.jpg

(Status na FB 23. novembra 2021)

 

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy