Reklama
Reklama

Dušan Čaplovič: Odmietam podriadenie slovenských vysokých škôl ministrovi!

Počet zobrazení: 531

Odmietam neslušný slovník politikov, súčasné výzvy opozície k občianskej neposlušnosti, urážlivé vyjadrenia na adresu občanov, odmietam hlúposť, hrubosť a nenávisť na uliciach a v parlamentných laviciach, na ministerstvách. Toľko neslušnosti, neschopnosti viesť dialóg, slušne sporiť sa na našom Slovensku dlho nebolo.

Slovensko trpí, zmieta sa v zrážkach hlúposti a výmyslov antivaxerov s rozumom, skúsenosťou a odbornosťou. Práve rozum často chýba aj politikom, sterilnej vláde a jej rozhodovaniu.

Mnohými hlúposťami sú dezorientovaní a ubíjaní občania, oni doplácajú na tento stav zdravím, mnohí zomierajú.

Vláda má plné ústa zbúchaných, odborníkmi kritizovaných reforiem. Napriek tomu niektorí ministri s predsedom vlády idú na barikády.

Vyjadrím sa len k oblasti, v ktorej som po celý život pracoval, pôsobil a tak trochu jej rozumiem. Konkrétne k „reformnému“ návrhu novely zákona o vysokých školách, ktorý vyvolal obrovský odpor zo strany reprezentácií univerzít. Na ministerstve pôsobí zväčša neskúsení kindermanažment, ktorý všetko pozná a dokáže. Minister si neúnavne ako Pilát len umýva ruky a ponecháva takmer všetku komunikáciu podriadeným štátnym tajomníkom či generálnym riaditeľom. Žiaľ, je to minister, ktorý doteraz nevysvetlil svoju plagiátorskú záverečnú vysokoškolskú prácu a ktorý má zrejme preto komplexy a zviazané ruky i boľavé svedomie pri rokovaniach s osobnosťami vysokých škôl a vedy.

Odmietam navrhovanú novelu vysokoškolského zákona, ktorá berie univerzitám samosprávu, ozajstný výdobytok Novembra 1989. Tvrdí sa, že novela je v mnohých veciach prelomová, avšak mnohé citované reformné novosti sú už obsiahnuté v zákone z roku 2002 a v ďalších novelách. Klamú verejnosť, ak tvrdia, že zavádza kvalitu do vzdelávania, veď ju zaviedol už zákon o zabezpečovaní kvality vysokoškolského vzdelávania v roku 2018. Neprijateľné je šliapanie po slobode univerzít, okliešťovanie ich samosprávy, posilňovanie práv ministra a správnej rady. Vytvára podmienky pre politizáciu univerzitného života.

Odmietam obmedzovanie akademických slobôd a podporujem spravodlivý protest študentov, pedagógov, vedcov a ich zápas za autonómne vysoké školstvo. Odmietam podriadenie slovenských vysokých škôl ministrovi!

(Status na FB 17. novembra 2021)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy