Reklama
Reklama

Dušan Čaplovič: Boľavé podobenstvá

Počet zobrazení: 700

Májové počasie bolo zúfalo neprívetivé, veru také ako naša prítomná politika. Bláznivá, urážajúca a vytvárajúca chaos a strach v našej spoločnosti. Prevláda samoľúbosť, vytráca sa racionalita a nahrádza ju ideologické táranie. Vyprcháva schopnosť slušne vládnuť.

Počúvam z parlamentu a z tlačoviek demagógiu a krčmové reči. Mnohí však už strácajú vieru v očakávaní sľubovaného lepšieho zajtrajška.

Vnímam smutné podobenstvá s udalosťami pred sedemdesiatimi rokmi, keď sa moc upevňovala represiami, a keď mnohí vyšetrovatelia, prokurátori a sudcovia slúžili stalinsko-gottwaldovskej diktatúre. Najmä ministerstvo spravodlivosti opantala túžba po moci, a nie túžba napríklad po humanizujúcom väzenstve.

Bol som dieťaťom, keď na základe vykonštruovaných politických obvinení zatkli môjho otca. Aj vtedy moci slúžili takzvaní kajúcnici – donášači a špicli. Chceli sa vykúpiť zo svojich nedávnych zločinov. Vyšetrovateľmi boli často bývalí príslušníci tajnej polície z obdobia pronacistického Slovenského štátu.

Potvrdil mi to neskôr môj otec, ktorý prežil strašné chvíle vo vyšetrovacej väzbe v Justičnom paláci v Bratislave. Podmienkami v celách a drastickými metódami sa ho snažili prinútiť, aby urobil doznanie.

Keď počúvam o súčasných podmienkach vo vyšetrovacej – kolúznej väzbe, spôsoboch vyšetrovania aj prostredníctvom vyfabrikovaných dôkazov zo strany „oslobodených“ kajúcnikov, musím to proste vnímať v podobenstve s komunistickým násilím v päťdesiatych rokoch.

V novom civilizovanom európskom tisícročí sú na Slovensku uplatňované metódy, o ktorých som len čítal či počul z rozprávania môjho otca.

S porozumením počúvam odborné konštatovania profesora trestného práva z najstaršej slovenskej univerzity, ktoré pravdivo popisujú podmienky kolúznej väzby, ale aj prepusteného advokáta, najmä o živote vyšetrovaných v nehoráznych podmienkach.

Odsudzujem zatýkania ozbrojenými komandami s vykopávaním dverí, ktoré sú neprijateľné v civilizovanom svete, s výnimkou zásahov proti ozbrojeným teroristom.

A zhrozený prijímam informácie o stretnutí ústavných činiteľov so silovými zložkami v priestoroch tajných služieb, čo je nepredstaviteľné v demokratickom štáte. Veru smutnú dobu opäť žijeme.

(Status na FB 2. júna 2021)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy