Reklama
Reklama

Dúfam, že Zeman vyhrá aj tieto voľby

Počet zobrazení: 1710

V českých prezidentských voľbách by som jednoznačne volil MILOŠA ZEMANA. Vždy som ho považoval za osobnosť, ktorá výrazne prevyšovala všetkých okolo seba. Má mimoriadne rečnícke schopnosti a prenikavú inteligenciu. A čo je dôležité, vždy dokázal získať priazeň aj pracujúcich ľudí, čo je v ľavicových kruhoch v Európe paradoxne čoraz zriedkavejšie. Pretože západná ľavica sa v mnohých prípadoch na rozdiel od Zemana odtrhla od ľudí.

Spomedzi sociálnodemokratických lídrov z dejín 20.storočia mi Zeman asi najviac pripomína Tageho Erlandera, premiéra Švédska v rokoch 1944 – 1969, ktorý po vojne položil základy švédskeho sociálneho štátu, ale inak to bol pragmatik a umiernený socialista. Zeman často hovorí o škandinávskom sociálnom štáte ako o svojej inšpirácii a to máme spoločné. Erlander kládol podobne ako Zeman silný dôraz na komunitu, vlastenectvo, štátnu suverenitu. Vyzdvihoval národnú homogenitu vtedajšej švédskej spoločnosti. Hovoril o „silnej spoločnosti“, v ktorej prevláda solidarita a vzájomná pomoc. Podobný motív razili švédski sociálni demokrati aj pred ním: Per Albin Hansson hovoril o „folkhemmet“, a teda o domove pre všetkých Švédov. Práve na tomto základe bol postavený švédsky sociálny štát. Áno, išlo o komunitárnu sociálnodemokratickú víziu, ktorá nebola presiaknutá kozmopolitným mestským liberalizmom ako súčasná západná sociálna demokracia. A práve o tomto je aj Zeman v Českej republike.

Podľa kritérií dnešných mestských západných ľavičiarov by bol Erlander zrejme krajný pravičiar, podobne ako ďalší priekopníci švédskej sociálnej demokracie. Doba sa mení. A preto aj ľavica stráca všade, kde sa pozriete. Zeman a Fico sú výnimkou, pretože stále reprezentujú klasickú sociálnu demokraciu, nie tú západnú liberálnu. Ja osobne som sa vždy hlásil ku klasickej ekonomickej ľavici a prakticky vždy som mestskú liberálnu pseudoľavicu kritizoval. Aj preto dúfam, že Zeman vyhrá aj tieto prezidentské voľby v ČR. Proti nemu stoja snobskí mestskí pravičiari a ja dúfam, že ich prevalcuje.

Oceňujem aj Zemanove priateľské postoje k Rusku či Číne, ako aj to, že sa nebojí povedať svoj odlišný názor, čo je v európskej politike čoraz vzácnejšie. Je inšpiratívne, že sa silno hlási k EÚ (dokonca o sebe hovorí ako o eurofederalistovi), no zároveň patrí k jej najväčším kritikom. Sú veci, v ktorých sa s Milošom Zemanom absolútne nezhodnem, najmä jeho militantná podpora Izraela proti Palestíne ma vážne vyrušuje. Určite by sa našlo aj viacero ďalších vecí, voči ktorým mám výhrady. Ale napriek tomu si ho veľmi vážim, rovnako, ako som vždy prechovával úctu k Erlanderovi či Hanssonovi, keď som písal o švédskej sociálnej demokracii. Zeman, Erlander, Hansson, to všetko boli osobnosti a ja dúfam, že raz takúto osobnosť na čele štátu bude mať aj Slovensko. Osobnosť, ktorá nebude podvádzať na daniach, nebude zneužívať štátne lietadlo, nebude nazývať svoju vlasť mafiánskym štátom a najmä nebude len bábkou istej ambasády.

V českých prezidentských voľbách rozhodne odporúčam voliť svojim českým a moravským priateľom Miloša Zemana. Už tento piatok a sobotu. Nech to dá v prvom kole, držím palce.

Status na FB, 10. 1. 2018

Priemer: 4.4 (41 hlasov)
Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy