Čoraz viac mladších žien dostáva srdcový infarkt - a moja návšteva Mannheimu

Počet zobrazení: 1956

Po dlhšom čase som opäť prišiel na niekoľko dní do Mannheimu, metropole regiónu Rýn-Neckar. Je to univerzitné mesto, ktoré leží na sútoku riek Rýn a Neckar.  Je druhým najmladším mestom Nemecka - bolo založené pred tridsaťročnou vojnou, v roku 1607 - a druhým najväčším v Bádensku-Württembersku. Kuriozitou je, že najmladšie mesto Nemecka, Ludwigshafen, je takpovediac dvojičkou Mannheimu, pretože s ním bezprostredne susedí - presne tak, ako Bratislava Staré Mesto s Petržalkou. Obe mestá oddeľuje od seba len Rýn. Ešte väčšou kuriozitou mesta je to, že svetový vynález - auto - sa udial práve v Mannheime.

Do Mannheimu som prišiel preto, lebo som sa tam mal stretnúť s mojím dobrým starým priateľom, známym kardiológom z Buenos Aires, ktorý tam prišiel na medzinárodný kongres kardiológov. 

Stretli sme sa v centre mesta, pri Wasserturme - vodnej veži - ktorá je známym symbolom mesta. S Jorgem sme sa nevideli už niekoľko rokov, a tak naše zvítanie bolo neobyčajne srdečné a doslova bratské. Jorge má vysokú mienku nielen o Nemecku, ako fascinujúcej krajine, ale aj o nemeckej kardiológii. Svojho času strávil ako mladý lekár rok v tejto krajine a hovorí dobre nemecky. Náš dialóg preto prebiehal striedavo v nemčine i španielčine. Po tom, ako sme si posedeli v známej mannheimskej kaviarni pod Wasserturmom, vybrali sme sa na prechádzku k blízkemu Rýnu, kde sa nachádza obľúbené miesto Mannheimčanov, rozsiahly Waldpark. 

Veľmi rada ho navštevovala na svojich prechádzkach aj (už mŕtva) manželka Hannelore niekdajšieho nemeckého kancelára Helmuta Kohla. Je rodákom z Ludwigshafenu a tam teraz trávi svoju starobu. 

V Mannheime prebiehal  v dňoch 8. 4. - 11. 4. 2015  už osemdesiatyprvý, každoročne usporadúvaný medzinárodný kongres nemeckých kardiológov. 

Profesor Heribert Schunkert, člen predsedníctva DKG - Nemeckej spoločnosti pre kardiológiu - na kongrese v rámci svojej prednášky povedal, že v súčasnosti utrpí ťažký srdcový infarkt podstatne viac žien mladších ako 55 rokov, ako tomu bolo ešte pred pätnástimi rokmi. Schunkert tento fakt dáva do súvisu s tým, že práve u týchto žien  extrémne narástol cigaretový konzum.
Zvlášť veľa takto postihnutých žien patrí do kategórie s nízkym vzdelaním. Okrem zvýšeného kozumu cigariet, sú ešte ďalšie faktory, ktoré zvyšujú u žien riziko srdcového infarktu, ako nadváha, nedostatok pohybu a poruchy látkovej výmeny.
V roku 2000 bolo podľa údajov DKG 10 percent žien, mladších ako 55 rokov, ktoré dostali ťažký srdcový infarkt  Dnes je to už viac ako 17 percent. Z uvedených 17 percent bolo 80 percent silnými fajčiarkami, ktoré denne fajčili viac ako 30 cigariet.

Mannheimského dňa kardiológov sa zúčastnilo 8 500 kardiológov z 25 krajín. 

To všetko mi porozprával Jorge a samozrejme mi porozprával aj všeličo zaujímavé a najnovšie z Buenos Aires. Boli to krásne a na myšlienky bohaté hodiny, ktoré sme spolu mohli zažiť a po rozlúčke so skvelým priateľom a neobyčajne múdrym človekom, som odletel naspäť do Berlína. 

Vždy som bol nepriateľom fajčenia a v lietadle som premýšľal nad tým, prečo ľudia nedokážu odolať tomuto prekliatemu a nesmierne škodlivému zlozvyku, ktorý ich zabíja. Pre mňa bolo vždy absolútnou samozrejmosťou nikdy v živote nesiahnuť po cigarete. Už len preto nie, lebo to je v totálnom rozpore s mojou životnou filozofiou, ktorej hlavným princípom je vnútorná sloboda a fajčenie je pre mňa istým stavom zotročenia. A okovy otroctva akéhokoľvek druhu som nikdy neznášal.

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984