Reklama
Reklama

Čo má spoločné Népszabadság s Prácou...

Počet zobrazení: 2107

Médiá, dokonca vrátane Sme, sa pohoršujú nad spôsobom likvidácie maďarského opozičného denníka Népszabadság, za ktorým vidia Orbánovu vládu, pre ktorú bol denník nepohodlný. Ak to bolo tak, potom si maďarská vláda asi spomenula na spôsob, akým bol na Slovensku zlikvidovaný denník Práca. Najskôr ho kúpil kamarát a obchodný spoločník vtedajšieho predsedu vlády M. Dzurindu podnikateľ Miškovský (známe sú prepisy telefonátov, v ktorých Dzurinda zabezpečoval Miškovského kšefty a odstraňoval mu z cesty polená, na ktoré sa mu Miškovský sťažoval). S financiami na kúpu denníka prispela Slávia Capital spájaná s exministrom za Dzurindovu SDKÚ Ľ. Černákom.

Práca bola zaujímavá bohatou inzerciou, najmä jedinečným drobným oznamovateľom a najvyšším počtom predplatiteľov na Slovensku, pre iné noviny nedosiahnuteľným. Miškovský najskôr všetko lukratívne, vrátane zariadenia, z Práce speňažil a potom obtýždeň menil zameranie denníka. Raz to malo smerovať k špičkovému ekonomickému periodiku a o týždeň sa usiloval o jeho bulvarizáciu, ďalší týždeň to bola kombinácia oboch smerov... Nakoniec predplatitelia i s inzerentmi skončili práve v Sme, začas dokonca Sme vychádzalo s podtitulom Práca. Ešte predtým si dal Miškovský urobiť analýzu, prieskum verejnej mienky s otázkou, kvôli ktorým autorom sa Práca kupuje, aby ich potom ako prvých z redakcie vyrazil. Priviezol si svojho šéfredaktora a keď sa snažil robiť ako tak férové a nezávislé noviny, tak mu zakázal vstup do budovy. Skrátka urobil všetko, aby splnil zadanie a z mierne opozičného denníka urobil súčasť vtedy vláde nakloneného Sme.

Nikto sa Práce nezastal, nikto neodsúdil tento hrubý útok na slobodu tlače. Ani myšlienka, že by sa mohla za denník postaviť strana SDĽ, nenašla ohlas, lebo SDĽ bolo vtedy 9 osobností a 9 rôznych prúdov a keď Práca dala priestor jednej z nich, u ostatných ôsmich sa to stretlo s nevôľou... Takto skončili noviny s ľavicovým nádychom, resp. takto boli zlikvidované. A dnes musí poslanec Blaha v údive čítať, koho sa vlastne zastáva súčasná Pravda...

Status na FB, 12. 10. 2016, titulok Slovo

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy