Cisárove nové šaty

Počet zobrazení: 4624

Máme koniec kampane na nového prezidenta, máme nového prezidenta a čo ďalej. Čo myslíte, bude nám lepšie?  A ovplyvní to nový prezident? A bude to schopný to ovplyvniť?  Samozrejme že nie. Jeho volebná kampaň bola len "imidžovka". Nového prezidenta viac ani nezaujíma.Čakajú ho starosti s rozpočtom jemu pridelenému aparátu. Jediné s čím sa bude pasovať, to sú starosti  ako sa pohybovať na verejnosti, lebo môže dopadnúť tak, že si oblečie "cisárove nové šaty" a národ sa mu vysmeje. To by bolo ale veľmi kruté.  

Socializmus urobil na budúcich predstaviteľov štátu jeden obrovský podraz. Dosiahol toho, že pre občanov prestali byť autoritou. Dnes už nemôžeme predpokladať, že štátnik alebo prezident dosiahne úroveň popularity a vážnosti akú dosiahol za prvej republiky T.G. Masaryk, alebo neskoršie E. Beneš. Čím ďalej tým viacej štátnici  prestali dosahovať u občanov svojimi víziami a spôsobom vládnutia úctu a vážnosť a s množiacim počtom káuz len presviedčajú národ, že niet si čoho vážiť. Ani jeden z kandidátov na prezidenta nepostavil svoju kandidatúru na zmenu systému a nepovedal to tak nahlas, aby v prípade svojho víťazstva bol nútený to plniť. Frázy a len frázy. To bola kampaň.

Nikto z kandidátov na prezidenta otvorene nepovedal že štát má slúžiť národu, okrem R. Procházku. Ako náhle skončí volebná kampaň a rozdajú sa karty, tak sa začína presadzovať myšlienku "Štát som ja".  Táto  tendencia veľmi výrazne vystupovala u premiéra vlády.

Bolo zaujímavé ako dvaja poslední kandidáti na prezidenta okamžite pri zahájení záverečnej fázy kampane začali na seba hádzať najpikantnejšie výkaly. Samozrejme chceli dosiahnuť aby protivníka zasiahli čo najhrubšie vrstvy týchto výkalov. Chceli ovplyvniť rozhodovanie voličov. Keďže predseda vlády mohol využiť naplno svoj informačný aparát, bol v tom vynaliezavejší.

Niečo ale sa dá analyzovať z predvolebných prejavov: obidvaja kandidáti potvrdzujú neefektívnosť systému výberu kandidátov v tejto podobe.

Predseda Vlády predvádzal vedomosti, ktoré nadobudol v priebehu svojho pôsobenia vo funkcii a použil informácie ktoré si nechal vypracovať o svojom protikandidátovi.  Argumentácia o tom, že prezident pracuje so supertajnými informáciami bola úbohá. Každý dobrý manažér, pokiaľ chce  uspeť, musí patričnou kvalitu informácií zvládať.

Porážka kandidáta Róberta Fica napokon bola tak zdrvujúca, že pokiaľ zo svojho spôsobu vládnutia nevyvodí pre seba závery a nepredloží novú víziu správy štátu, skončí na prepadlisku dejín. Zatiaľ predviedol iba to, ako zdokonaľovať systém zastupiteľnej demokracie. Ale pozor je tu prvý závan vízie priamej demokracie a vyzerá to tak, že ľuďom sa to začína páčiť.

Budú komunálne voľby a noví kandidáti do zastupiteľstiev by sa mohli v hľadaní nových spôsobov vládnutia dostať ďalej ako vrcholoví politici ktorí si obliekli "cisárove nové šaty".

 

Stanislav Dobrovodský              

30.marca 2014

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984