ČO NÁM UNIKÁ PRI GORILE?

Počet zobrazení: 3984

Slovensko od včerajšieho rána opäť šalie. Do éteru sa dostala nahrávka z kauzy Gorila. A ja by som vás napriek ťažko prehlušiteľnému hukotu mainstreamu rád upozornil na niekoľko postrehov, ktoré včerajšiu hystériu sprevádzajú.

ZLYHANIE MÉDIÍ

Pri zverejnení nahrávky mainstream zlyhal. Fatálne. Namiesto toho, aby sa napr. prvovoličom snažil jasne a zrozumiteľne vysvetliť, o čo v tejto kauze išlo, zmohol sa len na primitívnu dezinterpretáciu 39 hodín do jednej mantry: FICO PIL U HAŠČÁKA KOLU. Ničomu inému sa v stredu mainstream nevenoval, len ako hodinovú pasáž z 39 hodinovej nahrávky našiť na Roberta Fica.

Na druhej strane, na tlačovke Trubana, Beblavého a Hlinu sa neozval ani jediný novinár, kto by sa voči týmto trom nejako kritickejšie vyhranil – aby sa napríklad spýtal Hlinu, ako je KDH vysporiadané so svojou účasťou v druhej Dzurindovej vláde, alebo aby sa Beblavého spýtali, či nie je predsa len trošku od veci veľkohubo o sebe vyhlásiť, že je nový politik, aj keď bol neoddeliteľnou súčasťou vládnej garnitúry, ktorej zločiny Gorila popisuje. A že po prevalení tejto kauzy ďalej bez problémov zotrvával na kandidátke SDKÚ vo voľbách v roku 2012.

Ďalšia vec – v 99% sa riešil len Fico. No kládli si médiá otázku, kde je dnes Malchárek, kde je dnes Bubeníková? Čo robia? Sú stále títo gauneri na Slovensku? A čo ich majetok?

Nekládli. Potom sa logicky natíska otázka, čo je pre mainstream v súčasnosti dôležitejšie – spravodlivé potrestanie vinníkov rozkrádania štátneho majetku, alebo masívne ovplyvňovanie politického boja pred voľbami? Ja osobne sa prikláňam k druhej možnosti a mám obavu, že sa to mainstreamu aj podarí.

V čase, keď sa Gorila nahrávala, boli dnešní prvovoliči škôlkari, keď sa kauza zverejnila, mali 12 rokov. Táto generácia ledva zvládne dešifrovať dvojvetné memečká na facebooku a nebude čítať niekoľko stostranový prepis Gorily, či dokonca počúvať jej 39 hodinovú audioverziu. To, čo sa jej však dostane z médií, bude mať len jediné posolstvo: Fico pil kolu s Haščákom.

NOVINÁRI AKO NÁSTROJ MANIPULÁCIE

Na čo chcem upozorniť ďalej, je spôsob získania a použitia nahrávky. Toto, čo sa v našej republike deje v posledných mesiacoch so zverejňovaním prepisov Kočnerovej Threemy, informácií z vyšetrovania či najnovšie nahrávok (Kočner-Trnka, Gorila...) nie je výsledok úmornej, poctivej investigatívy novinárov, ale sú to premyslené a dobre naplánované spravodajské hry založené na vynášaní informácií zo spisov a na účelovom podsúvaní médiám vybraných informácií, ktoré majú za cieľ ovplyvniť blížiace sa voľby. V prospech jedných a v neprospech druhých.

Bývalý vyšetrovateľ kauzy Gorila Lukáš Kyselica včera pre TASR povedali, že sa „zverejnenie nahrávky dalo očakávať, vzhľadom na to, že má k nej legálny prístup viac ako desať ľudí, a to pre kauzu Kuciak“. Myslím, že ste dostatočne bystrí čitatelia a netreba vám napovedať viac na to, aby ste vedeli odkiaľ fúka vietor.

Apropos, o štýle práce hviezd súčasnej slovenskej žurnalistiky útržkovito hovorí aj spis Gorila. Posúďte sami:

„REJDA hovorí, že mu novinárka Žemlová (SME) hovorila: „Jano, ak máš niečo na SIS, ja to uverejním hneď.“ VARGA hovorí REJDOVI aby to Žemlovej pustil. REJDA hovorí, že má na nich zvnútra aj kopu iných materiálov – zneužívanie služobných vozidiel, zneužívanie služobných bytov, kupčenie s bezpečnostnými previerkami. REJDA má presné informácie kde, kedy, ako. REJDA to má od človeka čo bol v SIS, teraz odišiel do VOS a pustil to.

REJDA v priebehu 13. týždňa 2006 na pokyn Zoltána VARGU ako protiopatrenie k zisteniam SIS kontaktoval novinárku denníka SME Moniku ŽEMLOVÚ (s ktorou udržuje neštandardné vzťahy) a poskytol jej na zverejnenie diskreditačné materiály k funkcionárom Slovenskej informačnej služby, ktoré boli v priebehu 14. týždňa 2006 ŽEMLOVOU aj čiastočne zverejnené.“

Monika Žemlová sa neskôr vydala a dnes ju môžete poznať pod menom Monika Tódová.

Novinári sú buď vedome a dobrovoľne, alebo nevedome v honbe za senzáciami zneužívaní na hrubú manipuláciu verejnou mienkou.

MASLO NA HLAVE MAJÚ VŠETKY GARNITÚRY

Nedajte sa zmiasť a prijať tézu niektorého z politických táborov. Nie pravda, že PENTA je problémom výhradne druhej Dzurindovej vlády a nie je pravda ani to, že celú problematiku možno zúžiť na Ficovo popíjanie koly s Haščákom.

Finančné skupiny ako PENTA či J&T sa na vážne pozície v štáte dostávajú už za Mečiara. Sú produktom toho, čo nám sem bolo implantované po novembri 1989.

Pre Pentu bola zlomová kúpa VÚB Kupón – najväčšieho privatizačného fondu. Bez požehnania od Mečiarovho HZDS by to nešlo. Pre J&T boli zase kľúčové kontakty Jozefa Tkáča, ktorého syn je spoluzakladateľom J&T. Jozef Tkáč bol v časoch mečiarizmu riaditeľom štátnej banky IRB, čo J&T otváralo dvere k úverom a pôžičkám, vďaka ktorým si napríklad mohli dovoliť aj ovládnutie investičného fondu Creditanstalt. Ten mal akcie v 19 slovenských firmách a 44 českých firmách v nominálnej hodnote 579 miliónov korún.

Bačovanie počas druhej Dzurindovej vlády je v spise Gorila popísané dostatočne a, žiaľ, ani vlády Smeru-SD sa nedokázali zbaviť vplyvu finančných skupín. Najmä rezort zdravotníctva je priam prešpikovaný „penťákmi“. Ale to je na samostatný príspevok.

NENECHAJTE SA POLITIKMI HĽADAŤ, HĽADAJTE TÝCH PRAVÝCH VY SAMI

O štyri mesiace máme voľby. A tento frontálny útok na myslenie voliča sa bude len a len stupňovať. Politici, médiá aj veľkopodnikatelia budú hrať svoje hry s jediným cieľom: vsugerovať vám, aby ste volili im vyhovujúcich ľudí. Tých budete neustále vidieť v správach, na billboardoch, na internete.

Nedajte sa obalamutiť tvrdením, že stačí vymeniť jednu stranu. Nestačí. V systéme, kde si jedna finančná skupina môže dovoliť kúpiť strany koaličné, opozičné a ešte uvažovať nad zafinancovaním nových strán, je viera v takéto tvrdenie krátkozraká. Podstatou systému totiž je, že oligarchia, elity, buržoázia – nazvite si to ako chcete – má finančný kapitál umožňujúci ovládať všetko, preto ak sa má niečo zmeniť, musí to byť v prvom rade systém. Kto vám bude tvrdiť, že stačí vymeniť stranu či vládu, tak v zásade systém zmeniť nechce.

No na druhej strane tí, ktorí zmenu systému chcú, si vás nenájdu, lebo nebudú mať peniaze na masívnu kampaň a mediálny priestor od veľkopodnikateľov. Preto si ich musíte nájsť vy. Bude to síce ťažšie, ale rozhľadený človek to dokáže

(Status na FB, 17. 10. 2019)

Facebook icon
YouTube icon
RSS icon
e-mail icon

Blogy a statusy

Píšte a komunikujte

ISSN 1336-2984